Rus Franchetti, obžalovaný z účasti na anexi Krymu, byl soudem osvobozen. Rozsudek není pravomocný

Městský soud v Praze ve čtvrtek nepravomocně osvobodil Rusa Alexandra Franchetti, kterého obžaloba viní z toho, že se při ruské anexi Krymu v roce 2014 podílel na násilném zadržení přinejmenším 11 proukrajinsky smýšlejících lidí. Uvedl tol státní zástupce Marek Bodlák.

Praha (Aktualizováno: 17:01 20. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rus Alexandr Franchetti na fotografii ze svého účtu na sociální síti Instagram

Rus Alexandr Franchetti na fotografii ze svého účtu na sociální síti Instagram | Zdroj: Reprofoto/Instagram Alexandra Franchettiho

Franchettiho soud zároveň propustil z vazby. Muž vinu odmítá, za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku ho přitom soudy mohou poslat až na 15 let do vězení. Rozsudek není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal.

Zatčený Rus Alexandr Franchetti měl blízko k separatistické smetánce na Donbasu

Číst článek

Obžaloba tvrdí, že Franchetti, který předtím trvale pobýval v České republice, přicestoval v únoru 2014 z ruské Voroněže do Sevastopolu na Ukrajině. Tam v rozporu s ukrajinskou ústavou, která zakazuje vytváření a fungování nezákonných ozbrojených formací, spoluzaložil organizovanou ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana.

Ve skupině dále Frančetti podle obžaloby vytvořil dvanáctičlennou skupinu Severní vítr, kterou financoval a vedl.

Cílem obou skupin bylo podle obžaloby „pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací“.

Frančetti podle obžaloby konkrétně zkoumal terén, monitoroval elektrické a plynové vedení a pohyb lidí v oblasti a shromažďoval informace o rozmístění ukrajinských vládních sil a jejich skladů zbraní a munice.

Informace údajně předával ruským námořním silám s vědomím, že budou využity při násilném obsazení Krymu. Zadržení 11 lidí, které obžaloba zmiňuje, se uskutečnilo v Černorečenské soutěsce.

Nedostatek důkazů

Soud o případu rozhodoval přímo uvnitř Vazební věznice Praha Ruzyně. Bodlák ČTK řekl, že Frančetti vinu odmítl. V období, které obžaloba popisuje, se podle svých slov nacházel v Moskvě. Frančettiho soud podle Bodláka osvobodil kvůli nedostatku důkazů, zároveň ho propustil z vazby.

Frančetti už v minulosti s obžalobou nesouhlasil, uvedl, že pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Do oblasti podle svých slov přijel v době, kdy už anexe začala. Chtěl prý kvůli nebezpečí válečného konfliktu zachránit svou rodinu a majetek.

Ruská anexe Krymu s českou stopou: šéf sevastopolské rozvědné skupiny má trvalý pobyt v Česku

Číst článek

Česká policie Rusa zadržela na základě ukrajinského zatykače loni v září. Po jeho zadržení rozhodovaly soudy o jeho vydání ke stíhání na Ukrajinu. Městský soud původně vydání připustil, usnesení ale zrušil vrchní soud.

Krátce po prvním rozhodnutí totiž Rusko napadlo Ukrajinu, a podle soudců by tak v zemi hrozilo reálné riziko porušení mužových lidských práv. Proti mužovu vydání bylo i Rusko.

Po rozhodnutí vrchního soudu byl sice Frančetti propuštěn z české předběžné vazby, na svobodu se však reálně nedostal.

Bezprostředně poté jej totiž zadržela česká Národní centrála proti organizovanému zločinu a sama jej obvinila. Soud muže následně poslal do vyšetřovací vazby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme