Po letech na veřejnosti. Exsenátor Novák obviněný kvůli dotačním machinacím dorazil k výslechu

Objektivy fotoreportérů ho naposledy zachytily v roce 2014. Server iROZHLAS.cz dostihl ve čtvrtek bývalého senátora Alexandra Nováka před policejní stanicí v Teplicích. Přijel tam k výslechu v kauze dotačních machinací ROP Severozápad. Policie kvůli ní Nováka společně s dalšími 25 lidmi obvinila, hrozí mu až 13 let. V kauze ROP Severozápad vypovídal po obvinění vůbec poprvé, novinářské dotazy ponechal bez odpovědi.

Tento článek je více než rok starý.

Video Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší senátor a exstarosta Chomutova a podnikatel dorazil k výslechu ve čtvrtek ráno. Prošedivělý, v modré bundě a s telefonem v ruce. Doprovázel ho známý obhájce Julius Kramarič, který dříve hájil fotbalového bosse Jaroslava Starku, Radovana Krejčíře nebo arménského mafiánského bosse Andranika Soghojana.

Exsenátor Novák složil 16 milionů a je na svobodě. Souhlasil se sledováním telefonu a slíbil, že bude pracovat

Číst článek

'Nemůžu'

Novák se s reportérem serveru iROZHLAS.cz odmítl bavit. "Nemůžu," odbyl otázku, zda může reagovat na svoje obvinění. Bez komentáře ponechal také dotazy, zda se podílel na machinacích s evropskými dotacemi, či proč změnil názor a nechal se z Německa vydat k trestnímu stíhání. Podle zdroje z okolí vyšetřování trval jeho výslech zhruba hodinu.

Policie Nováka obvinila na konci předloňského roku. Je přesvědčena, že společně s dalším vlivným podnikatelem ze severu Čech Danielem Ježkem řídili machinace s evropskými stamiliony a způsobili škodu 14 miliard korun. Společně s nimi jsou v obří kauze obviněny politické a podnikatelské špičky ze severu Čech, mezi nimi bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD, exstarosta Chebu Petr Navrátil z ČSSD či exposlanci Josef Novotný (ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM).

Policii 'nabil' exšéf úřadu

Ostrou munici detektivům poskytl bývalý ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, již dvakrát za dotační machinace odsouzený, který se rozhodl spolupracovat. Právě podle něj toky evropských peněz řídil především Ježek za Novákovy asistence. Kušnierz vypověděl, že prvního oslovoval Pan Velkomožný, druhého Kapitán. 

Při spuštění policejní akce Novák pobýval v zahraničí, místo návratu do Česka odcestoval na Nový Zéland, odkud ho ale úřady vrátily zpět do Spojených států. Nakonec ho na základě evropského zatykače zadržela německá policie loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Novák, sám občan Německa, tam pak deset měsíců pobýval ve vydávací vazbě - odmítl se dobrovolně nechat vydat do rukou české justice a o jeho osudu tak měl rozhodnout soud. Loni v říjnu ovšem otočil a odsouhlasil zjednodušené řízení, díky čemuž putoval do rukou české policie.

Soud: Vyhýbal se stíhání

Kauza ROP Severozápad

Policie Nováka společně s Ježkem, ale i bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila stíhá kvůli manipulacím s evropskými dotacemi, jimiž údajně způsobili škodu 14 miliard korun. V případu hraje klíčovou roli bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž se rozhodl spolupracovat s policií. Vyšetřovatelům například popsal, Nováka oslovoval jako Kapitána a Ježka jako Pana Velkomožného. Stíhá je mimo jiné kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Zcela zjevně činil veškeré kroky k tomu, aby se vyhnul trestnímu stíhání," konstatoval Okresní soud v Ústí nad Labem, který po Novákově návratu rozhodoval, zda ho pošle do vazby. Přesto ho nakonec nechal na svobodě.

Ocenil, že stíhaný expolitik nakonec změnil názor a nechal se vydat do Česka. Novákova manželka zároveň musela složit kauci skoro 16 milionů korun, exsenátor přišel o pas a pravidelně se musí hlásit u probačního úředníka. Souhlasil také se sledováním svého telefonu.

Bývalému senátorovi navíc hrozí, že se bude muset opět vrátit za mříže. Jednašedesátiletý podnikatel si totiž odpykával čtyřletý trest za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku, po polovině trestu se v roce 2015 dostal za podezřelých okolností podmínečně na svobodu. Chomutovský soud nyní zkoumá, zda v souvislosti s novým stíháním neporušil podmínky propuštění z výkonu trestu. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme