Opencard nebyla výjimka? Obhájci si stěžují, že soudce Sotolář manipuloval s výpověďmi v další kauze

Soudce Městského soudu v Praze Alexandr Sotolář, který manipuloval s výpověďmi svědků a obžalovaných v kauze opencard, čelí výtkám, že ohýbal protokoly i v dalších případech. Server iROZHLAS.cz se s dokumenty k jednomu takovému případu seznámil. V protokolech jsou - podobně jako v kauze opencard - upravené výpovědi svědků a obžalovaných a Sotolářův senát se dopustil i chyb při výpočtech škod, které podle soudu jednotliví odsouzení napáchali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Městský soud v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soudce Alexandr Sotolář čelí nařčení, že kromě kauzy opencard ohýbal výpovědi svědků a obžalovaných nejméně při jedné další příležitosti. Konkrétně v případu krácení daní, v němž policisté stíhali přes tři desítky lidí.

Sotolářem vedený trestní senát nakonec odsoudil třináct z nich. Dle soudu zajišťovali fiktivní faktury nebo si je objednávali a uměle tak svým společnostem snižovali zisk. Celková škoda podle soudu přesáhla 100 milionů korun.

Soudce z kauzy opencard čelí trestnímu oznámení. Podle protikorupčního fondu manipuloval s protokoly

Číst článek

Podobně jako u opencard Sotolář podle dokumentů, s nimiž se redakce iROZHLAS.cz seznámila, znovu upravoval výpovědi v protokolech o líčení a písemné záznamy o výsleších se tak neshodují se zvukovými.

„Obhájce se namátkově zaměřil na kontrolu souladu protokolace se zvukovým záznamem a zjistil, že v některých případech neodpovídá tomu, jak jednání skutečně probíhalo,“ napsal obhájce jednoho z odsouzených do odvolání, po kterém Sotolářovo rozhodnutí přezkoumal Vrchní soud v Praze.

Změny ve výpovědích se týkaly zejména vypouštění doplňujících otázek, případně rozepisování jinak krátkých odpovědí. „Ve vícero případech jde o to, že protokolace vkládá do úst obžalovaným věty, které ve skutečnosti řekl předseda senátu,“ pokračoval jeden z obhájců v odvolání. Posuny podle obhajoby zpravidla hrají v neprospěch odsouzených a jdou proti jejich skutečnému významu.

Na rozdíl od kauzy opencard, kde docházelo k evidentním záměnám zamítavých odpovědí za kladné, ale změny při porovnání zvukového a textového záznamu nejsou natolik výrazné.

K takovému rozhodnutí dospěl také nadřízený soud, který Sotolářovy zásahy do protokolace nevyhodnotil jako dostatečně zásadní a jeho rozsudek Vrchní soud v Praze potvrdil.

Nejasné výpočty

Stížnosti odsouzených se ale netočí jen kolem upravených výpovědí. Zpochybňují také výpočet škod, které podle soudu napáchali. Celkem jde o více než 100 milionů korun.

Benešová postavila mimo službu soudce Sotoláře, který manipuloval výpovědi v kauze opencard

Číst článek

„Chyby výrazným způsobem ovlivňují výši škody, kterou měli jednotliví odsouzení spáchat,“ řekl pro iROZHLAS.cz Jiří Severský, který patří mezi odsouzené.

Chyby ve výpočtu škody se u jednotlivých odsouzených pohybují od desítek tisíc až do milionu. Jsou zapříčiněny například tím, že byly špatně sečteny částky jednotlivých faktur.

Severský odešel od soudu s nejtvrdším trestem ze všech, jelikož soud ho považuje za strůjce celého systému na krácení daní. Kromě odnětí svobody mu soud uložil peněžitý trest, a hlavně propadnutí veškerého majetku. „A to například i domu, který jsem si pořídil dávno předtím, než jsem měl krátit daně,“ řekl.

Redakce Alexandra Sotoláře kvůli dalšímu nařčení z manipulace s protokoly oslovila. Na dotaz zaslaný e-mailem nereagoval a mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci pro iROZHLAS.cz uvedla, že soudce Sotolář se nechce do médií k možným manipulacím vyjadřovat.

Sotolář s médii nekomunikuje dlouhodobě. Naposledy promluvil v roce 2018 ve spojitosti s kauzou opencard, kdy jakékoliv úpravy protokolů odmítl.

Ne = ano

Přestože manipulace popírá, kvůli ohýbání výpovědí v kauze opencard čelí kárné žalobě od předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Ta navíc Sotoláře postavila mimo službu.

Sotolář se proti jejímu rozhodnutí bránil u Nejvyššího správního soudu, s námitkami ale neuspěl. Nadále je tak dočasně zbaven funkce. Soud zároveň sloučil kárné žaloby do jednoho případu.

Server iROZHLAS.cz získal a v polovině února zveřejnil zvukové a textové dokumenty a na základě sedmi konkrétních pasáží výpovědí svědků a obžalovaných podrobně popsal, jak soudce Sotolář překrucoval protokoly v kauze opencard.

Z ne udělal ano, vymýšlel si celé věty. Poslechněte si, jak soudce Sotolář manipuloval v kauze opencard

Číst článek

Nadační fond proti korupci právě na základě těchto úprav na Sotoláře podal trestní oznámení pro padělání veřejné listiny a zneužití pravomoci. „Trestní oznámení bylo státním zástupcem postoupeno Národní centrále proti organizovanému zločinu k přijetí příslušných opatření,“ uvedl pro iROZHLAS.cz státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ondřej Trčka.

„Ne, ne, já jsem se neseznámil s tím textem,“ říká například na zvukovém záznamu z hlavního líčení bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). V protokolu je ale zaneseno něco jiného. „Já je viděl u paní radní Vorlíčkové. Podrobně jsem je nestudoval,“ odpověděl Hudeček podle Sotolářova zápisu.

Právě bývalého pražského primátora soudce dvakrát uznal v druhé větvi kauzy opencard vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nadřízený soud ale vždy rozsudek vrátil zpět, kauza tak běží dál.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme