Diplomat, který neoprávněně pronajímal byty určené ruské ambasádě, opustí Česko

Ruský diplomat Alexandr Těrentěv z kauzy údajně neoprávněných pronájmů bytů v Praze opustí Česko. Uvedl to v pondělí server Deník N, jemuž to potvrdil sám Těrentěv. Česká diplomacie ani ruské velvyslanectví to nechtěly komentovat. Byty patřící Česku, které dostalo ruské velvyslanectví k užívání, pronajímala podle serveru ambasáda v rozporu s mezivládními dohodami například i turistům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské velvyslanectví v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Těrentěv už před prázdninami skončil ve funkci správce bytů a během srpna odejde z Česka. Podle serveru je to výsledek jednání o kauze pronájmů bytů mezi ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a ruským velvyslanectvím.

Petříček se k tomu nechtěl vyjádřit. „Onu záležitost stále diplomaticky řešíme a já věřím v brzké pozitivní rozuzlení. Víc to v tuto chvíli nechci komentovat,“ sdělil serveru.

Vyjádřit se odmítla i ruská strana. „Tato kauza je řešena na oficiální úrovni dialogem mezi příslušnými ministerstvy a úřady a není nutné ji ventilovat přes média,“ popsal serveru tiskový atašé ruského velvyslanectví v Praze Nikolaj Brjakin.

Vyvoláváte nezdravou atmosféru, vzkázala Moskva do Prahy kvůli kauze pronájmu bytů ruskou ambasádou

Číst článek

Byty v Praze, které vlastní Česko, měla ruská ambasáda na základě mezivládních dohod využívat pro své diplomaty a pracovníky. Podle serveru je však pronajímá třetím osobám, což je v rozporu s dohodami. Kromě Rusů je velvyslanectví pronajímá třeba zahraničním turistům přes online portály nebo dělníkům z postsovětských zemí, napsal Deník N.

České ministerstvo zahraničí si letos v březnu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví, sdělil tehdy mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

Česká diplomacie požádala ruskou stranu o rychlou nápravu. Podle Deníku N se jednání týkalo pronájmů bytů a kritizovaným pracovníkem ambasády byl právě Těrentěv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme