Alexandr Vondra bude zmocněncem pro summit NATO

Vládním zmocněncem pro přípravu vrcholné schůzky Severoatlantické aliance v Praze bude velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra. Oznámil to prezident Václav Havel při odchodu z jednání vlády, jehož se krátce účastnil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové kabinetu podle prezidenta pro velvyslance Vondru hlasovali jednomyslně. Funkci vládního zmocněnce začne vykonávat od zítřka. Václav Havel řekl, že své dnešní účasti na zasedání kabinetu využil k tomu, aby vysvětlil některé širší souvislosti summitu.

Prezident zároveň připomněl, že sám leccos udělal pro to, aby se summit konal právě v naší metropoli.

Podle ministra zahraničí Jana Kavana kabinet vybral současného velvyslance České republiky ve Spojených státech zejména kvůli jeho mezinárodním zkušenostem a kontaktům, které během své diplomatické kariéry nasbíral. Navíc byl Vondra i vyjednavačem před naším vstupem do Aliance. Jak na mezinárodním poli, tak i vnitropoliticky je osobou, která má podporu napříč politickým spektrem. Navíc si ministerstvo při výběru uvědomilo, že organizátor bude muset jednat nejen s úředníky, ale i představiteli států NATO, proto upravili i statut zmocněnce.

Naše hlavní město se stane vůbec prvním z nových členských zemí Aliance, ve které se bude vrcholný summit konat. Alexandr Vondra si myslí, že se Aliance rozhodla právě pro Prahu, protože Praha dokázala, že umí uspořádat akce takového světového významu. Nyní je na nás, abychom tuto důvěru nezklamali.

To, že vrcholné rokování Aliance bude v Praze, je podle Vondry především zkouškou nové členské země. Budoucí vládní zmocněnec ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také zdůraznil význam summitu z hlediska možných výsledků jednání. Pražská schůzka podle jeho slov například může rozhodovat o budoucnosti dalšího rozšiřování NATO. Jedním z hlavních uchazečů je přitom Slovensko.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se má v Praze uskutečnit v listopadu příštího roku. Přesné datum zatím ještě musí odsouhlasit jednotlivé země aliance. Dá se očekávat, že do Prahy přijedou prezidenti, premiéři, ministři zahraničí a ministři obrany. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil, že se uvažuje o 21. a 22. listopadu.

Vláda, jak řekl ministr financí Pavel Mertlík, zatím neodhadovala předběžné náklady na uspořádání této akce. Do konce dubna by měly jednotlivé resorty předložit svého návrhy rozpočtu na summit. Informaci náměstka ministra vnitra Petra Ibla, že bezpečnostní opatření budou stát kolem půl miliardy korun, šéf resortu Stanislav Gross nepotvrdil. Podle něj jsou nynější teoretické propočty maximálně dimenzované. Ostatně summit bude až za jeden a půl roku teprve postupně budou pořadatelé dostávat konkrétní údaje o počtu účastníků, počtu chráněných osob a bezpečnostních rizicích.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme