Alexandr Vondra vysvětlí svou roli v kauze ProMoPro až v červnu

Mimořádná schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro se dnes kvůli zdravotním komplikacím ministra obrany Alexandra Vondry z ODS odloží na červen. Rádiu Česko to řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Jednání, iniciované opozičními sociálními demokraty kvůli nakládání s penězi při předsednictví Evropské unii, původně svolala na dnešní podvečer. Na návrh ČSSD, která omluvu Vondry akceptovala a navrhla termín zasedání posunout, pak Němcová s kolegy našla legislativní východisko z neobvyklé situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 5.5. PS-odklad Promopro.mp3

„My jsme pátrali, jak to lze udělat, protože z minulosti takový příklad neexistuje a jednací řád na to nepamatuje. Nalezli jsme jedinou schůdnou cestu: schůze bude v 18 hodin a 15 minut zahájena, okamžitě po zahájení bude přerušena do června, kdy 6. června začíná řádná schůze Poslanecké sněmovny a v průběhu této schůze by mohla pokračovat tato mimořádná schůze,“ řekla Miroslava Němcová.

Dodala, že přerušení schůze je tím, že byla svolána a zahájena, platné, a vzhledem k tomu, že byla pouze přerušena, není třeba ji znovu svolávat, jen se domluvit na termínu jejího pokračování.

Ministr Vondra má chronické potíže s páteří. Kvůli akutním bolestem v krční oblasti byl minulý pátek hospitalizovaný v pražské Ústřední vojenské nemocnici. ČSSD chce, aby někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany po svém uzdravení vysvětlil svou tehdejší roli. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních svého resortu v této věci:

„Po této informaci by měl ministr Vondra podat vysvětlení a informaci poslancům o své roli v celé záležitosti kauzy ProMoPro.“

Výzvy k odstoupení Vondry

Sociální demokraté už v minulosti schůzi ke kauze ProMoPro vyvolali. Navrhovali, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Poslanci ale tehdy hlasy koalice neschválili program a zasedání se nekonalo.

Vondrův odchod výslovně žádali i někteří poslanci strany TOP 09.

„Pana ministra jsme vyzvali k odstoupení. Požádali jsme o vyvození politické odpovědnosti z evidentního plýtvání peněz a ODS nám řekla, že se do toho nemáme plést. My respektujeme stanovisko našeho koaličního partnera, je to věcí ODS a my se té schůze nezúčastníme, ani to nebudeme dál komentovat,“ říká předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády měla firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení a případ teď vyšetřuje policie.

Milada Richterová, Michaela Vydrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme