VIDEO: ‚Alexeji vydrž‘. I v Praze se konají shromáždění na podporu ruského opozičního politika

Nejen v Rusku, ale i v Praze se v sobotu konají akce na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Politika minulý víkend po příletu do vlasti zatkly ruské úřady v Moskvě. Vracel se z Německa, kde se léčil po otravě nervovou látkou novičok. V Praze se příznivci Navalného sešli v sobotu dopoledne před budovou ruské ambasády a od 14.00 na náměstí Jana Palacha.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před ruskou ambasádou v Praze se sešli příznivci na podporu Alexeje Navalného | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Shromáždění na náměstí Jana Palacha je připravené a ohlášené. Před budovou Rudolfina organizátoři postavili mobilní přístřešky, pod kterými je technika a reproduktory. Podle organizátorů by na náměstí mělo vystoupit několik řečníků a taky hudebníků.

Většina účastníků má transparenty, na kterých je možné číst v latince i azbuce vzkazy jako „Svobodu“, „Rusko bude svobodné“, „Alexeji vydrž“ nebo „Svobodu Navalnému“. Na některých je možné vidět také podobizny a fotografie Navalného nebo prezidenta Vladimira Putina.

‚Svobodu Navalnému, svobodu Rusku.‘ V Moskvě a dalších městech protestovali proti zatčení Navalného

Číst článek

Akce má podpořit nejen Alexeje Navalného, ale taky politické vězně v Rusku nebo demonstranty v Bělorusku.

Na začátku shromáždění organizátoři poučili účastníky, aby dodržovali rozestupy. Slyšet byla na akci hlavně ruština, ale občas i čeština. Účastníci jsou hlavně mladí lidé.

Dodržování opatření

Shromáždění bylo po celou dobu poklidné, z reproduktoru zněla ruská hudba a lidé provolávali hesla v ruštině jako „Svobodu“ nebo „Rusko bude svobodné“ a „Svobodu Navalnému“.

Přestože podle vládních nařízení kvůli koronaviru se může na veřejných shromážděních sejít maximálně 100 lidí, policie u ruské ambasády nijak nezasahovala. Účastníci měli nasazené roušky, pokud někdo neměl tak po upozornění si je hned nasadil, lidé podle policie dodržovali i rozestupy. I když přiznali, že uprostřed davu by se o rozestupech dalo trochu pochybovat.

„Podporujeme Navalného a přejeme mu svobodu. Má naši podporu, velkou podporu. Věříme, že to zvládne,“ sdělil student Mirek, proč se shromáždění zúčastnil.

U ruské ambasády se příznivci sešli už dopoledne kolem 11 hodiny, podle policistů jich tam bylo do 300 s tím, že ale postupně přicházeli a odcházeli, takže počet se dal těžko potvrdit.

U ambasády i u Rudolfina se sešli převážně mladí lidé.

Tereza Chlubná, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme