Soud v lednu projedná odškodnění Čechů unesených v Libanonu. Po státu chtějí 40 milionů

Kauza unesených Čechů v Libanonu, kterou podrobně popsali reportéři Radiožurnálu, nekončí. I když policie jeden z nejzáhadnějších případů letos uzavřela, případ bude stejně na konci ledna řešit soud. Čtyři z pěti unesených Čechů totiž stát žalují o 40 milionů korun. Myslí si, že české úřady prý mohly jejich únosu zabránit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonec Alí Fajád (na archivním snímku z 18. 12. 2014) | Zdroj: ČTK

Pět mužů se do Česka vrátilo loni v únoru, v den jejich návratu byl z české vazby propuštěn libanonský agent Alí Fajád, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci.

Unesení Češi tvrdí, že český vyjednávací tým během tajných schůzek v říjnu 2015 požádal Libanonce v přepočtu o 162 milionů korun.

Tajná akce bratrů Pelikánových: ministr nechal libanonského agenta volat ze svého mobilu

Číst článek

Výměnou za to prý vyjednavači slíbili, že zařídí propuštění Alího Fajáda z českého vězení. Jeden z unesených, Fajádův advokát Jan Švarc říká, že kvůli tomu byl on i jeho kolegové v zajetí mnohem déle. Proto chtějí odškodnění.

„My pro to máme jediný podklad. Náš důkaz je to, že nám to řekli únosci, což všichni z nás mohou potvrdit,“ vysvětluje Švarc.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová to považuje za nesmysl.

40 milionů korun pro 5 unesených

„Ve věci únosu českých občanů v Libanonu ministerstvo zahraničí nedisponuje žádnými informacemi, které by se mohly týkat zmíněného obvinění týmu českých vyjednavačů se žádostí o úplatek. Více záležitost komentovat nemůžeme,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Kroupa: Fajád z basy řídil únos Čechů v Libanonu. Pelikánovi se nelíbila práce tajných služeb a zakročil

Číst článek

Kdo konkrétně si o úplatek řekl, Švarc prý neví a ani jiné důkazy nemá. Vsází ale na to, že leccos by mohly naznačit výpovědi svědků, které nechal k soudu předvolat. Začátek líčení, kde se má rozhodovat o odškodnění, je naplánován na konec ledna, potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

„V řízení žalují čtyři žalobci odškodnění ve výši deset milionů korun pro každého. To znamená dohromady čtyřicet milionů, a to proti státu. Jako žalované označili několik ministerstev,“ vysvětluje mluvčí.

Celý případ policie letos v listopadu odložila. Kromě toho, že zjišťovala, kdo pětici unesl, tak prověřovala i roli samotného Švarce.

Vyšetřování kauzy Fajád se odkládá. Policie nemá dostatek informací

Číst článek

Detektivové měli podezření, že celý únos zorganizoval, aby dostal libanonského agenta Fajáda z vězení. To se ale nakonec neprokázalo.

„Policie pověřování této věci odložila, nepodařilo se zjistit takové podrobnosti, které by vedly k zahájení trestního stíhání podezřelé osoby,“ říká mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Radiožurnál letos upozornil, že v samotném propuštění údajného agenta Fajáda se velmi angažoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Radiožurnál zjistil, že za ním byl šéf české justice osobně ve vězení, a nechal ho dokonce zavolat ze svého mobilního telefonu. Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako neobvyklý a svévolný.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme