Alice Masaryková má konečně svoji ulici. Po první šéfce Červeného kříže ji pojmenovali v Rožnově

V Rožnově pod Radhoštěm pojmenovali novou ulici po Alici Masarykové, nejstarší dceři prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a zakladatelce Červeného kříže v Československu. Jde o první ulici věnovanou této ženě v Česku.

Rožnov pod Radhoštěm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alice Masaryková

Alice Masaryková | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jen kousek od náměstí Tomáše G. Masaryka je od začátku března ulice pojmenovaná po jeho nejstarší dceři Alici. V tomhle drží Rožnov pod Radhoštěm české prvenství, dosud žádná ulice Alice Masarykové v Česku nebyla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rožnově pod Radhoštěm pojmenovali jako první v Česku ulici po Alici Masarykové

Víc než šest let o to usilovala zdravotní sestra Bára Svátková. „Jsem hrdá na to, že jsem sestra. Stejně tak jako Alice Masaryková milovala sestry a udělala pro sestry mnohé i v otázce sociální oblasti,“ přibližuje.

Alice Masaryková byla zakladatelkou a 20 let předsedkyní Červeného kříže v Československu, pod který spadaly veškeré zdravotní školy, ošetřovatelské školy i nemocnice. Zatímco jména prezidenta Masaryka, jeho ženy i syna už jména v Česku nesla, po Alici se dosud žádná ulice v Česku nejmenovala, ačkoliv se o československou prosperitu také zasloužila.

„Podařilo se jí pro Červený kříž shromáždit obrovský majetek. Zpětně to vracela lidu,“ pokračuje Svátková.

„Bylo to v době, kdy byla nová republika zbídačená válkou. Z té se vrátilo mnoho invalidů. Hodně rodin přišlo o své živitele. V tomto období se nikdo nesnažil pomoci lidem po sociální a zdravotní stránce, ale Alice Masaryková si to vzala za své,“ vyzdvihuje zdravotní sestra.

Ulice Alice Masarykové, foto odhalení názvu | Foto: Gabriela Hykl | Zdroj: Český rozhlas

Název nové ulice slavnostně odhalili 7. března, v den výročí narozenin prvního československého prezidenta.

„Tomáš G. Masaryk byl poslancem za Valašské Meziříčí, města nedaleko od Rožnova. Tady v Rožnově po něm máme pojmenované náměstí a za obcí Hutisko-Solanec máme bustu Charlotte Masarykové. Vztah Valachů a Valašek k našemu prvnímu prezidentovi je velmi vřelý a jsme rádi, že tu vznikla i tato iniciativa,“ vyzdvihuje místostarosta města Tomáš Gross (KDU-ČSL) k nové rožnovské ulici.

„Doufám, že nás ostatní města budou následovat,“ dodává Svátková.

Gabriela Hykl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme