Alimenty by mohl jako náhradník platit stát, zní v PS

Alimenty za rodiče, kteří svou vyživovací povinnost neplní, by mohl platit stát, navrhuje polankyně ČSSD Anna Čurdová. Soudy by také nově mohly mít k dispozici tabulky výše výživného s ohledem na věk a potřeby dítěte a finanční možnosti rodičů. Rozhodování soudců by tak mělo být jednotnější. Podle autorky návrhu sociální demokratky Čurdové by také mělo nově začít platit minimální výživné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

"Sjednotilo by se rozhodování soudu přesně podle věku a potřeb dítěte a podle přijmu rodičů. Pokud by došlo k rozvodu, tak by rodiče věděli, jaké výživné by eventuelně na své dítě platili," je přesvědčená poslankyně Čurdová.

Tento postup ale kritizuje pravice. Podle místopředsedy ODS, poslance Petra Nečase je návrh nekoncepční. Domnívá se, že by se ze státu neměl dělat univerzální otec - platič alimentů, neboť by to jen vedlo k nárůstu neplatičů. Vznikne dojem, že se stát o děti postará, říká Nečas.

"Dělat ze státu univerzálního taťku, platiče alimentů, je podle mého názoru nesmírně chybné. Povede to k jedinému - bude ještě víc neplatičů, protože zmizí psychologický tlak a objeví se podvědomí: ,Však on se stát postará'," přemítá poslanec Nečas.

Navíc je neplacení výživného trestním činem a to, že stát by převzal placení za toho, kdo páchá trestní čin, je podle Nečase špatně. Předlohu odmítla i vláda premiéra Jana Fischera.

Václava Marešová, Marek Matlovič, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme