Jak vysoké alimenty mohou rodiče dostat? Ministerstvo spravedlnosti chystá nové tabulky

Soud v jednom případě určí výživné na dítě dva tisíce korun měsíčně, v jiném – velmi podobném – je to ale třeba 15 tisíc. A ne vždy je rodičům jasné, proč je v tom takový rozdíl. Pomoct by jim měly nové tabulky o určování výživného chystané ministerstvem spravedlnosti. Nově například stanoví minimum, které musí rodiči po zaplacení alimentů zůstat. Zohlední také to, jak moc se o dítě stará. A roli bude hrát i to, na kolik dětí musí výživné platit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti chystá nové tabulky k výživnému na dítě (ilustrační foto) | Foto: jatocreate | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Tenkrát mi na jednoho vyměřili v roce 2011 a na druhého v roce 2013 250 korun. Jejich otec byl v té době, mám i v tom rozsudku, na pracovním úřadě,“ popisuje pro Radiožurnál paní Eliška z České Třebové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vysoké mohou matky dostat alimenty? Podrobnosti zjišťovala Iva Vokurková

Jejímu mladšímu synovi byl tehdy rok, staršímu tři roky. Podle současných tabulek by se výživné pohybovalo mezi 11 až 15 procenty příjmů otce.

Podle člena Spolku rodinněprávních a opatrovnických soudců Pavla Kotradyho ale rozhodují především potřeby dítěte a také možnosti rodiče.

„Pokud má nějaký rodič děti ve věku 13 až 18 let a má je čtyři a každému bych měl dát 20 procent z čistého příjmu rodiče, tak už by mu moc nezbylo,“ upozorňuje.

A to byl i případ expartnera paní Elišky. Měl totiž další čtyři děti a pobíral invalidní důchod. Aby měli rodiče přesnější představu o tom, co všechno hraje při určování výživného roli, připravuje ministerstvo spravedlnosti nový materiál.

„Aby i rodiče, sociální pracovníci, advokáti mohli už přijít k soudu s nějakou reálnou představou, v jaké výši by jim mohlo případné výživné pro děti být vyměřeno,“ říká soudkyně Jana Provazníková, která se na návrhu podílí.

Nové tabulky ministerstvo spravedlnosti schválí nejspíš začátkem příštího roku.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme