Lék na odvykání alkoholiků bude v Česku na půl roku nedostupný. Náhrada zatím neexistuje

V Česku bude od června do prosince chybět zásadní lék pro odvykání alkoholiků. Léčba závislostí přitom bývá složitá a trvá dlouhou dobu. Důvodem výpadku je změna držitele registrace léčiv. Současný dodavatel má zásoby Antabusu jen do června a nový přípravek začne dodávat až v prosinci. Jak ovlivní nedostatek Antabusu alkoholiky, kteří abstinují? A dá se vůbec situace nějak řešit?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unavený konzument tvrdého čirého alkoholu (ilustrační snímek)

V Česku bude půl roku chybět lék na odvykání alkoholu | Foto: Michal Jarmoluk | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Podle adiktologů je Antabus pro alkoholiky klíčový hlavně v prvních fázích odvykání, kdy těžko hledají motivaci k abstinenci.

Pokud Antabus abstinující alkoholik pravidelně užívá a pak se napije alkoholu, udělá se mu nevolno, mravenčí mu prsty, bolí ho hlava a má závratě.

Cílem léčby Antabusem je, aby si lidé reakci po alkoholu spojili s nevolností a už nechtěli pít znovu. Antabus se používá pro pacienty v ambulantní léčbě, kde se předepisuje obvykle na jeden rok.

Odvykání probíhá tak, že pacienti do dotazníku zaznamenávají, jak zvládli daný den bez alkoholu. „Pak s terapeutem rozebírají, co mu pomohlo ty situace zvládnout," popisuje adiktolog Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie První lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dodává, že pokud se SÚKLu nepodaří sehnat dočasného výrobce, jak se snaží, adiktologové budou v léčbě nejspíš muset zintenzivnit sezení s terapeuty a psychology.

Jenže podle Ondřeje Sklenáře, adiktologa a ředitele obecně prospěšné organizace Magdaléna, jsou kapacity psychoterapeutů vyčerpané. 

„Představa, že zintenzivníme terapeutickou složku je nepředstavitelná, protože na to nejsou kapacity. Přes den, kdy přicházejí chutě na alkohol tak Antabus a vědomí, že ho má člověk v sobě chutě zastaví. To my z ordinace nedokážeme," popisuje Sklenář.

Jenže v Česku zatím není schválená jiná medikace, která by Antabus dočasně nahradila.

„Pokud by Antabus nebyl na trhu a pacient ho vyžadoval, tak bychom se museli domluvit na použití jiného léku, který není schválený. V tom případě se ale použití musí hlásit na Státní ústav pro kontrolu léčiv, takže to není pro masivní používání,“ vysvětluje primářka toxiko-rehabilitačního oddělení kroměřížské psychiatrické nemocnice Adéla Stoklasová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob se vyjádřil, že resort situaci řeší.

ank, Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme