Alkohol, konopí a cigarety: čeští studenti v jejich konzumaci výrazně převyšují evropský průměr

Patnáctiletí až šestnáctiletí Češi jsou evropskými rekordmany v kouření cigaret, pití alkoholu a užívání konopí. Konzumace alkoholu a cigaret ale u Čechů stejně jako u dalších studentů v Evropě klesá. Vyplývá to ze studie Evropské agentury pro drogy, provedené na vzorku sto tisíc studentů ve 35 zemích, včetně 24 členů Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření

Kouření | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Zůstáváme nadprůměrní, pokud jde o zkušenosti s konopnými drogami, tam jsme byli na prvním místě před čtyřmi lety a jsme na prvním místě stále. Jsme nadprůměrní, i pokud jde o kouření a užívání sedativ,“ řekl koordinátor výzkumu v Česku, psychiatr Ladislav Csémy.

Anonymní dotazníky ve školách vyplnilo přes 96 tisíc studentů ve věku od 15 do 16 let. Studie se soustředila na užívání alkoholu, cigaret, ilegálních drog a užívání internetu, gamblování a hraní počítačových her.

50 tisíc nekuřáků

Více než polovina studentů v anketě uvedla, že v životě cigaretu nekouřila. 21 procent z nich jsou pak v současnosti kuřáky.

Za posledních 20 let klesl také počet těch, kteří začali kouřit ještě před dosažením 13 let. Studie dál ukazuje, že mezi těmi, kdo kouří denně a začínají už v brzkém věku, je více chlapců než dívek. Takzvaná „gender gap“, tedy rozdíl mezi dívkami a chlapci, se ale za posledních 20 let hodně zmenšila.

I přes regulace tabákových výrobků ve většině ze zúčastněných zemí přes 66 procent studentů uvedlo, že k tabákovým výrobkům je v jejich zemi snadný přístup.

V České republice tak odpovědělo 80 procent studentů, podobně vysoké procento studentů souhlasilo v Rakousku, Lichtenštejnsku a Dánsku.

Snadno dostupné konopí, ještě dostupnější alkohol

V průměru podle nové studie užilo nelegální drogy alespoň jednou v životě 18 procent dotazovaných studentů. Nejvíce užívanou drogou pak byla ve všech zemích marihuana.

Alespoň jednou v životě ji užilo 16 procent dotázaných, 7 procent z nich pak i během posledních 30 dní. Uživatelů marihuany v tomto věku během posledních 20 let celkově přibylo.

Jeden z deseti studentů označil marihuanu za jednoduše sehnatelnou drogu. V Česku to bylo více než polovina. Alespoň jednou užilo nelegální drogy 37 procent českých studentů, kteří vyplnili dotazníky.

Vnímaná dostupnost dalších drog byla ve všech zemích v průměru nižší: extáze (12 procent), kokain (11 procent), amfetamin (9 procent), metamfetamin (7 procent) a crack (8 procent).

Třeba extázi ale považuje za lehko dostupnou víc než pětina bulharských, českých a irských studentů. Ve všech zúčastněných zemích s výjimkou České republiky studie také poukazuje na to, že nelegální drogy užívají více chlapci než dívky.

Při dotazování na užívání alkoholu skoro polovina studentů uvedla, že alkohol začala konzumovat už před dosažením 13 let. Nejvyšší procento studentů tak odpovědělo v Gruzii (72 procent), České republice (68 procent) a na Kypru (66 procent). Nejmenší procento studentů odpovědělo v Norsku a na Islandu.

Hrozba internet

Studie se také zaměřuje na intenzitu a účel užívání internetu u mladistvých. Proto byly do ankety zahrnuty otázky týkající se sociálních médií, hledání informací, surfování, stahování, online gamblování a online nákupů a prodejů.

Ukázalo se, že nejvíc internet využívají studenti ze severu Evropy. Studenti v Dánsku, Finsku, Švédsku a Estonsku jsou na internetu prakticky sedm dní v týdnu.

Víc než jeden student z pěti pravidelně používá internet pro online hraní. Skoro polovina (45 procent) studentů v Dánsku hraje pravidelně.

Alarmující je podle autorů studie fakt, že v průměru 14 procent všech studentů uvedlo, že na internetu hrálo o peníze alespoň jednou v posledním roce. Sedm procent z nich pak hraje pravidelně, to znamená dvakrát až čtyřikrát do měsíce a více.

Největší počet mladistvých, kteří gamblují na internetu o peníze, je v Řecku. Ve všech zemích pak převyšuje počet gamblujících chlapců.

Pravidelně gambluje jeden z osmi chlapců ve věku 15 až 16 let. Nejvíc jich pak je podle studie v Chorvatsku, na Kypru, ve Finsku, Řecku a Slovinsku.

Podle autorů studie existuje silná spojitost mezi užíváním drog, včetně kouření a pití alkoholu, a riskantním chováním, jako je třeba gambling.

České zlepšení

Ačkoliv se mladí Češi stále řadí mezi „rekordamy“, za poslední čtyři roky snížili konzumaci drog o polovinu. Překvapilo to i samotné výzkumníky, proto studii provedli pro jistotu znovu.

„Překvapilo mě to z toho důvodu, že zatímco u nelegálních drog byla přijata celá řada opatření a je tu spousta preventivních programů, v oblasti alkoholu nic takového nebylo. Mě ani nepřekvapilo, že došlo k poklesu, ale to, k jak velkému poklesu,“ řekl psychiatr Ladislav Csémy.

„My jsme před čtyřmi lety měli 8,5 procenta silných kuřáků a spadlo to na 4,5 procenta. Takže máme pokles silných kuřáků mezi 16letými na polovičku,“ dodal Csémy.

Vysoký počet mladých kuřáků a uživatelů alkoholu je podle něj trochu způsoben českým tolerantním přístupem.

Ľubomír Smatana, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme