Zákazem pití alkoholu trestáme zodpovědné cyklisty. Dvě piva lze tolerovat, tvrdí senátor

Senátoři koncem dubna podpořili změnu zákona, která by cyklistům umožnila usednout na kolo i po vypití alkoholu. Maximální povolená hladina by se posunula na 0,5 promile. Cyklisté by tak mohli vypít asi dvě desetistupňová piva nebo skleničku vína.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Taková tolerance je normální. Když si dospělý člověk dá dvě desítky, tak to s ním nic neudělá. Medicínsky je prokázáno, že do 0,5 promile se reakce naopak zrychlují,“ tvrdí senátor Jiří Vosecký z hnutí Starostů pro liberecký kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákazem pití alkoholu trestáme zodpovědné cyklisty. Dvě piva lze tolerovat, tvrdí senátor Jiří Vosecký

Podle něj je nutné harmonizovat pravidla se zahraničím, protože ve všech okolních státech je určitá hladina alkoholu tolerována.

„Když si turista dá v Německu pivo a přejede k nám, tak hned porušuje zákon. To není správné,“ domnívá se Vosecký.

„Jsme stále v zajetí minulého režimu, kdy lidem dáváme zákazy. Nuťme lidi, ať jsou zodpovědní za své jednání. Povolme bezpečnou hladinu alkoholu v krvi, která neomezuje reakční dobu. Proč to v okolních státech funguje, a u nás ne? Protože my jdeme cestou restrikcí a nenutíme lidi, aby se chovali zodpovědně,“ zdůrazňuje.

Naopak bezpartijní senátorka Renata Chmelová s větší tolerancí alkoholu nesouhlasí, a to i kvůli zkušenostem ze zahraničí.

„Slovensko zavedlo hranici 0,5 promile, ale pouze v obcích a na cyklostezkách. Po půl roce vzrostl počet dopravních nehod o 34 procent,“ uvádí.

„Už dnes vidíme, že mnoho lidí si na kole to jedno až dvě piva dají. A kolik těch piv by si dali s vědomím, že se mohou napít?“ ptá se Chmelová. Připomíná také, že Češi jsou v konzumaci alkoholu desátí na světě, a mladiství dokonce první v Evropě.

Dodává, že v Polsku je sice hranice 0,2 promile, za její překročení jsou ale přísné tresty. Už za půl promile hrozí trest vězení, který si tam podle Chmelové v současnosti odpykávají čtyři a půl tisíce cyklistů.

Veronika Sedláčková, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme