Alkoholem se otrávilo už 7 lidí, začaly mimořádné kontroly rizikových prodejen

S podezřením na otravu metanolem leží v nemocnicích od víkendu další dva lidé - 29letý pacient bojuje o život v Kyjově a 42letý ve Znojmě. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 by mělo namátkových kontrol prodejců rozlévaného alkoholu přibýt. Dosud se kontroly zaměřovaly hlavně na cla a zdanění, což podle Hegera nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zavřených stánků v Havířově, kde se prodával nekvalitní alkohol | Zdroj: ČTK

„Razií v různých vietnamských tržnicích a proti pašerákům zase tak málo není. Jenom to nedospělo až k těm hygienikům, odehrává se to někde na úrovni celní správy a účetních kontrol. Ale jak se ukazuje, tak problém se najednou tady objevil a asi se musí jít až do těch provozoven a do vlastních hospod,“ říká Heger.

Podle mluvčího Generálního ředitelství cel Jiřího Bartáka tvoří nelegálně vyráběný a prodávaný alkohol asi 10 procent. Kontroly celníků se zaměřují především na to, zda má alkohol kolky a byla z něj řádně odvedena spotřební daň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případy otravy metanolem sledují redaktoři Martin Knitl a Vlasta Gajdošíková. Postup celníků přiblížil mluvčí GŘC Jiří Barták

O tom, odkud závadný alkohol pochází, se zatím mnoho neví. Nelegálně vyráběný a prodávaný alkohol však není na severní Moravě nijak výjimečný. Celníci letos zabavili už tisíce litrů.

„Jsou tři možnosti – že by tady někdo vyrobil líh načerno, protože veškerá výroba lihu je vázána na tvrdé právní předpisy. Druhá možnost je, že někdo doveze na území ČR například z jiného členského státu EU čistý líh a z toho tady potom vyrobí alkohol nebo se pokusí dovézt alkohol už vyrobený,“ vysvětluje Barták a pokračuje:

„Třetí možnost je, že zneužije líh, který je určený úplně k jiným účelům. Pomocí různých činidel je denaturovaný a z takovéhoto lihu se potom složitou cestou různí podloudní výrobci snaží vyrobit alkohol. Právě tento alkohol je ten, který nejvíce uškodí,“ říká mluvčí celníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrol prodejců rozlévaného alkoholu by mělo přibýt, řekl v Ranním interview Radiožurnálu ministr zdravotnictví Leoš Heger

Celní správa podle něj kontroluje přepravu alkoholu i prodejní místa průběžně a v těchto kontrolách bude pokračovat.

„Prezentovali jsme to pod názvem Gastro, kde jsme se přímo zaměřovali na prodejny nebo malé provozovny, kde mohlo dojít k prodeji rozlévaného alkoholu. Sledovali jsme prodejny a podařilo se nám odhalit nejen prodej, ale i nelegální výrobu,“ popisuje Barták.

„Ministerstvo zemědělství považuje situaci za vážnou, proto v současné době probíhá několik mimořádných kontrol. Jen během víkendu bylo odebráno několik vzorků lihovin a to na základě vytipování rizikových prodejen a prodejních míst,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

„Ministerstvo zemědělství v současné době neuvažuje o zákazu prodeje alkoholu. Podle plánu řízení rizik však Státní zemědělská a potravinářská inspekce zintenzivňuje kontroly v tomto segmentu pálenic,“ dodal mluvčí resortu.

Pije se hodně, rozhoduje cena. Teď levný alkohol z havířovských stánků zmizel

Číst článek

Martin Knitl, Vlasta Gajdošíková, Mirko Kašpar, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme