Alkoholik s bujnou fantazií, popsal Bartáka před soudem i Šándor

Výslechy posledních svědků skončilo dokazování v kauze lékaře Jaroslava Bartáka. Bývalý spolumajitel Modřanské polikliniky čelí obžalobě ze sexuálního napadení a bití svých asistentek. Barták se brání tím, že jde o organizované spiknutí. Bezmála půl roku trvající soudní proces tak směřuje k rozhodnutí. Soud vynese rozsudek příští týden ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Barták u soudu

Jaroslav Barták u soudu | Zdroj: ČTK

Jaroslav Barták celou svou obhajobu stavěl na teorii spiknutí, za kterou prý stojí trojice jeho vlivných oponentů ze Lvího klubu. Za strůjce spiknutí pak označil někdejšího šéfa vojenské kontrarozvědky a bezpečnostního experta Andora Šándora.

Šándor ale Bartáka vykreslil jako problémového člena, kterého nakonec organizace vyloučila. „On měl velkou schopnost přivést řadu zajímavých lidí a zároveň měl schopnost se portrétovat tak, že už většinou nepřišli,“ popisoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní líčení s Jaroslavem Bartákem sledoval reportér Martin Drtina

Bývalý spolumajitel modřanské polikliniky Barták se podle jeho slov choval ve společnosti nevhodně, propadal alkoholu a své bujaré fantazii. Šándor například popisoval Bartákovo jednání se šéfem rozvědky Karlem Randákem.

„Karel Randák mi s hrůzou sdělil, že ho kontaktovat jistý doktor Barták a že mu přišel jako prezident rozvědky Vatikánu poděkovat jménem Vatikánu za aféru Toskánsko. (…) Říkal jsem, Karle, je to magor, zapomeň na to, nebudeme se o tom vůbec bavit, to nemá žádný smysl,“ vzpomíná Andor Šándor.

Jak mělo údajné spiknutí vypadat, se soudce Stanislav Králík pokoušel z Bartáka dostat. Vyzval ho, aby konkretizoval, v čem ono spiknutí má spočívat. Ale odpovědi se nedočkal ani přesto, že v závěru už mírně zvýšil hlas.

„To, co tady říkáte celou dobu u hlavního líčení, že on, pan doktor Choděra a ještě další z mužů, jsou hlavní strůjci spiknutí proti vám. Že toto je zinscenovaný proces záměrně panem Choděrou a další osobou vedený proti vám. Tak to tady prosím řekněte. Celou dobu hlavního líčení to říkáte. Teď tady je jedna z osob, která má být hlavou spiknutí, prosím, máte prostor,“ vyzýval soudce Bartáka.

Prostor sice Barták dostal, ale k ničemu to nevedlo. Soudce se odpovědi nedočkal.

Barták teď má týden na přípravu svých závěrečných řečí. Původně měl být rozsudek vynesen už zítra. Soud ale u tří napadení žen Bartáka upozornil na možnost zpřísnění právní kvalifikace, než jak to udávala obžaloba. Tím pádem musel dostat pětidenní lhůtu, aby na to mohl zareagovat.

Příští týden ve středu zazní závěrečné řeči státní zástupkyně i obhajoby a s největší pravděpodobností ten samý den bude vyhlášený i rozsudek. Bartákovi hrozí až 12 let vězení.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme