Alkoholu raději méně, radí lékaři

Lékaři varují před zvýšenou konzumací alkoholu na Silvestra. Primář psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích Karel Nešpor doporučuje pohyb a kvalitní jídlo. K vlastnímu pití musíme přistupovat nanejvýš opatrně. Navíc bychom měli pít jen kvalitní alkohol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo | Foto: Jana Balounová

Lékaři varují hlavně před zvýšenou konzumací alkoholu. Karel Nešpor doporučuje pohyb a kvalitní jídlo. K vlastnímu pití musíme přistupovat nanejvýš opatrně. "Čím menší doušky alkoholického nápoje, tím lépe. Nikoli žádné pití na ex a takové věci, ale usrknout, postavit na stůl, usrknout, postavit na stůl. Ten objem alkoholu je menší, také ten alkohol se dostává do těla pomaleji a ta výsledná hladina bude nižší. Pokud při tom bude člověk něco dělat: tančit, zpívat, tím lépe."

Další rada zní: pijte jen kvalitní alkohol. Lékaři varují před nápoji s pochybnou pověstí a těmi, které jsou k mání na tržištích. "Volíme-li mezi druhy alkoholických nápojů, je samozřejmě lépe volit méně koncentrované alkoholické nápoje, nežli koncentrovanější, Rozhodně není dobré míchat různé druhy alkoholu, ale co je velmi vhodné: prokládat pití alkoholických nápojů, pitím nápojů nealkoholických. Může samozřejmě pít džusy, může pít šťávy, může pít sodovky, toniky, může pít všechno možné."

Bujará zábava sice ke konci roku patří, Karel Nešpor však upozorňuje na možné důsledky. "V této části světa každý třetí muž mezi 15. a 29. rokem, který zemře, tak zemře na následky alkoholu. Jsou to úrazy, dopravní nehody a podobně. Je potřeba, aby lidé ani na Silvestra ani na Nový rok, kdy ten alkohol ještě v krvi přetrvává, neřídili a nevěnovali se rizikovým činnostem jako je práce s cirkulárkou, opravování střechy, lezení po lešení a podobně.!

Silvestrovské oslavy mohou být také psychicky náročné. V poslední den roku si proto musíme dát pozor na alkohol, případně na léky, které užíváme. "To, že je Silvestr, to vůbec neznamená, že někde v nějaké restauraci nebo i třeba doma rozladění, opilí manželé se nemohou pohádat, a může to skončit velmi špatně. Pochopitelně velký malér jsou otravy. Tam záleží na koncentraci, množství alkoholického nápoje. Ovšem i malá množství alkoholu mohou být mimořádně nebezpečná malým dětem, dospívajícím, také v kombinaci s některými léky, zejména s tlumivými léky."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme