Zemřel válečný veterán a jeden z posledních českých pilotů RAF Alois Dubec

Zemřel válečný veterán z druhé světové války a jeden z posledních českých pilotů RAF Alois Dubec. Bylo mu 96 let. Radiožurnálu to potvrdila Marcela Ludvíková z Československé obce legionářské.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alois Dubec v roce 2006 | Zdroj: Post Bellum

Po válce se Dubec vrátil do Československa, kvůli perzekucím ale emigroval do Švýcarska. Koncem 90. let se do Česka vrátil a zůstal v moravských Luhačovicích. Své vzpomínky před rokem sdílel s projektem Paměť národa.

Zemřel Geofrey Wellum, nejmladší pilot stíhačky v bitvě o Británii. Za války velel i Čechům

Číst článek

„Když jsem ho potkala, tak se krásně oblékl do své uniformy, takže působil velmi důstojně. Ale zároveň byl hrozně zábavný, vtipný, lidský, kamarádský, hned si se mnou potykal a bavil se se mnou naprosto otevřeně. Rozhovor jsme začali točit asi ve dvě hodiny odpoledne a skončili jsme snad v devět večer. V té době byl natolik vitální, že žádné pauzy nepotřeboval, ty pauzy jsem spíš potřebovala já,“ vzpomíná na rozhovor s veteránem a nositelem Řádu Bílého lva Jitka Andrysová.

Aby se Dubec za války vyhnul totálnímu nasazení, vstoupil v roce 1941 do protektorátního vládního vojska.

V roce 1944 v Itálii s několika dalšími vojáky zběhl - nejdříve do hor k italským partyzánům a pak do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, kde byl vybrán pro pilotní výcvik v RAF.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme