Obžalovaný z úmrtí dvou Češek v Alpách přiznal u soudu vinu u jednoho případu. Výpravu vedl ilegálně

Šestatřicetiletý Dalibor Urban, který je jedním ze dvou obžalovaných za nedbalostní usmrcení dvou žen v Alpách, přiznal u budějovického soudu vinu u jednoho z případů. Ženy zahynuly v minulých letech v rakouských Alpách při horských výstupech, které obžalovaný Urban a Jan Linhart podle kriminalistů vedli nelegálně. Soud se v pátek případem začal zabývat a mužům hrozí až šestileté vězení.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit, které jsou součástí Alp

Šestatřicetiletý Dalibor Urban, který je jedním ze dvou obžalovaných za nedbalostní usmrcení dvou žen v Alpách, přiznal u budějovického soudu vinu u jednoho z případů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

První tragická událost se stala v červenci 2019. Urban pořádal výpravu dvou desítek lidí do Rakouska na zajištěnou cestu takzvanou ferratu Wildfrauensteig. Nakonec se akce kvůli úrazu neúčastnil a místo sebe poslal jako vůdce skupiny kamaráda Jana Linharta. Urban byl v tu dobu držitelem licence národního horského průvodce. Pro organizaci podobné akce v zahraničí však byla kvalifikace nedostatečná. Linhart, který s lidmi do Rakouska vycestoval, neměl žádnou licenci.

Čtyřiadvacetiletá účastnice výpravy při výstupu uklouzla a zřítila se ze skály z výšky 150 metrů a zahynula. „Přiznávám vinu, poslal jsem na výpravu (jako vedoucí) nekvalifikovanou osobu,“ uvedl Urban. Víc k události vypovídat nechtěl.

V Alpách zemřela po pádu ze skály mladá Češka. Uklouzla, když pózovala příteli při fotografování

Číst článek

Linhart pak podle obžaloby nereagoval na předpověď počasí a výskyt bouřek. „Ignoroval i připomínky turistů na toto téma,“ řekla státní zástupkyně Libuše Zemanová. Linhart před soudem řekl, že celou situaci konzultoval s Urbanem a počasí se mělo zhoršit kolem 16.00. „A v tu dobu už jsme měli být z ferraty zpátky. Když se na situaci dívám zpětně, tak beru jako chybu, že tam horský průvodce nebyl,“ řekl Linhart.

V srpnu 2020 pak Urban sám vedl patnáctičlennou výpravu na další rakouskou ferratu Drachenwan. Podle obžaloby to navíc bylo nadlimitní množství účastníků, protože na proškoleného průvodce připadá šest lidí. Při sestupu se šestatřicetiletá žena zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela. Urban situaci neviděl, protože žena byla za ním. Ale je přesvědčený, že zakopla. „Byla to nešťastná náhoda,“ řekl.

Mladá Češka zahynula při túře v rakouských Alpách. Zřítila se z horského srázu

Číst článek

Podle obžaloby Urban ale ignoroval, že žena nemá mimo jiné vhodnou obuv a při pohybu na ferratě nevěnoval pozornost jejímu kritickému stavu. „Postupovala jen s pomocí ostatních účastníků a při tom jen výstup (na vrchol) trval čtyři hodiny,“ uvedla Zemanová.

Urban před soudem uvedl, že žena byla začátečnice. Trasu podle něj ale zvládala a on se jí po úvodní pasáži ptal, jestli se chce vrátit. „Chtěla pokračovat. Nesouhlasím s tím, že by pak byla na pokraji zhroucení, jak uvádí obžaloba,“ uvedl Urban. Událost následně vyšetřovala rakouská policie.

„Urban požadoval po účastnících, aby zamlčeli, že jsou platícími účastníky zájezdu,“ uvedla Zemanová. Urban tuto verzi popřel. Uvedl, že nikoho k podobné výpovědi nenabádal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme