Alternativu školek, která má rodičům usnadnit návrat do práce, schválila vláda

Od příštího roku by podniky i další organizace mohly zřizovat takzvané dětské skupiny. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda. Chce tak pomoci rodičům, aby se mohli vrátit do práce dřív, pokud o to stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření firemní mateřské školky v Želevčicích u Slaného | Foto: Petr Škarvan

Ministry schválený návrh vytváří alternativu k mateřským školkám, které jsou teď přeplněné. Dětské skupiny jim ale nemají konkurovat.

„Budou se lišit především v tom, že budou vypadat každá jinak. Dětská skupina může začínat na několika dětech a končí na 24 dětech. Cílem úpravy je právě ta volnost a možnost rozšíření nabídky služeb pro rodiče,“ říká Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí, kde už projekt zkoušejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Princip fungování dětských skupin vysvětloval na Radiožurnálu Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí

Dětské skupiny by mohly zřizovat podniky, obce nebo fyzické osoby. Pokud bude zaměstnavatel chtít, nabídne službu v prostorách, které spravuje, zajistí pečovatelky nebo pečovatele, stravování a podobně. Zařízení přitom budou mít mírnější předpisy než školky.

Kritici této alternativě vyčítají, že dětem nezaručí kvalitní pedagogickou péči a že je spíš formou hlídání. Podle Macely ale zákon nerezignuje na podmínky úplně.

„Jsou tam stanoveny hygienické požadavky, jsou tam stanoveny kvalifikační předpoklady pro osoby, které mohou pečovat o děti, poskytovatel musí být pojištěn, místnost musí splňovat požadavky stavebně technické. Takže není to úplně volné, ale je to volnější než zřizovat nějakou školu,“ podotkl Macela.

Výdaje bude možné odepsat z daní

Náklady spojené se vznikem dětských skupin bude navíc možné odečíst z daní, stejně jako jistou část peněz, které zaplatí rodiče za tento způsob hlídání.

„Sleva pro každého člověka, který dá dítě nejenom do dětské skupiny, ale i do mateřské školy nebo jiné formy péče, činí osm tisíc korun za každé dítě a rok,“ doplnil ředitel odboru rodiny a dávkových systému z ministerstva práce a sociálních věcí.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme