Jde o finance, nikoliv o priority zahraniční politiky, brání se Petříček Zemanově kritice

Změny v kategorizaci ambasád, jak o nich ve čtvrtek informovala některá média, souvisejí s rozpočtem, uvedl v pátek Černínský palác. Nejde o vyjádření priorit zahraniční politiky, brání se diplomacie vedená Tomášem Petříčkem (ČSSD) kritice prezidenta Miloše Zemana. Ministerstvo uvažuje o zrušení termínu „země s nejvyšší politickou důležitostí“. Petříčka se zastal šéf ČSSD Jan Hamáček.

Praha (Aktualizováno: 14:25 30. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | Zdroj: Úřad vlády

Kategorizace vyjadřuje změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Informaci, že z takzvaných klíčových ambasád vypadlo Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán v pátek přijel do Prahy, kritizoval prezident Miloš Zeman. Uvedl, že se v pátek Orbánovi omluví.

„Celé to pokládám za bouři ve sklenici vody. To, k čemu došlo, je technické opatření, které se týká odměňování diplomatů. Prostě některé ambasády měly stanoveny vyšší odměny, než některé jiné. Teď dochází k redukci počtu těch ambasád tak, abychom mohli otevřít další. Na vztahu k Maďarku, Turecku či Ukrajině se nic nemění,“ řekl Petříčkův stranický šéf a vicepremiér Hamáček.

Zeman se omluví Orbánovi za vyřazení Budapešti z top ambasád. Petříček podle něj dělá ‚hrubé chyby‘

Číst článek

Prezident v pořadu televize Barrandov prohlásil, že na plánované lednové schůzce ústavních činitelů navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí. Kritizoval také vyřazení Itálie ze seznamu top ambasád, vypuštění Ukrajiny a Turecka mu nevadí.

Viktor Orbán po setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na dotaz novinářů uvedl, že se nechce vměšovat do českých záležitostí. „Když jsem byl poprvé premiér, musel jsem vést koaliční vládu složenou ze čtyř stran, vím jak funguje koaliční vládnutí, je to obtížné řemeslo,“ uvedl pouze. Babiš řekl, že ho informace médií překvapily, Petříček mu pak změnu vysvětloval na zasedání kabinetu.

Zavádějící termín 

Ministerstvo podle svého pátečního vyjádření zavádějící termín plánuje změnit nebo úplně zrušit.

„Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně – technické kategorie pro ambasády takzvaně nejvyšší politické důležitosti ministerstvo do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší,“ uvedl Černínský palác.

Název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve osm, následně deset a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně – politické implikace ve vztazích k těmto zemím, doplnil.

Není možné, aby v Evropě pokračovala nelegální migrace, řekl Babiš po schůzce s Orbánem

Číst článek

Pozornost k Africe

Ministerstvo také uvedlo, že v souladu se zadáním vlády má více zaměřit svoji pozornost na Afriku. Z úspor, které vzniknou snížením platů diplomatů, bude částečně financováno rozšíření sítě zastupitelských úřadů v zahraničí, například ambasáda v Mali.

O zúžení seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti psaly Lidové noviny. Petříček deníku řekl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam. „Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce,“ řekl ministr.

Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. Nezná význam Itálie v Evropské unii, nezná význam Maďarska ve visegrádské čtyřce, řekl o ministrovi prezident.

Petříček se v pátek s Orbánem ani dalšími členy maďarské delegace nesetká, ve středu napsal, že se omluvil kvůli páteční cestě do Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme