Ambulance a lékárny protestovaly většinou symbolicky

Ambulantní lékaři a lékárníci protestovali proti finanční krizi ve zdravotnictví. Kabinet je totiž nepřesvědčil, že připravuje radikální reformu, která by brala ohled také na jejich potřeby. Soukromým praxím a lékárnám komplikují život pozdní platby především od Všeobecné zdravotní pojitšťovny. Řada ambulancí a lékárníků proto před polednem na hodinu zavřela.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stará žena před lékárnou

stará žena před lékárnou | Foto: Petr Eret

Všeobecná zdravotní pojišťovna navzdory finančním injekcím vlády platí s velkým zpožděním, což ambulance existenčně ohrožuje. "Skutečně musím mít na svém běžném účtu aspoň tři měsíce dopředu peníze na to, abych poplatila provoz ordinace, protože nevím, kdy platby dostanu," stěžuje si například praktická lékařka z Prahy Dana Nedělková.

Také na jejích dveřích si pacienty mohli přečíst plakátek o omezení provozu a s informacemi, že ambulantní péče je ohrožena. Na dobu protestu si lékařka nikoho neobjednávala, akutní případy ale byla připravena přijmout. "Pro úrazy a akutní stavy jsme měli samozřejmě otevřeno," potvrzuje Nedělková.

I jinde byly protesty většinou pouze symbolické. Záleželo na samotných lékařích. Mezi ty, kteří ordinovali podle plánu, přestože protest podporují, patřil Vladimír Blažka. "Mám zavedený pravidelný systém vyšetření, jedná se o novorozence a ti potřebují neustálou péči," řekl.

Pacienti přesto v době protestu většinou nechodili. "Od jedenácti do dvanácti nikdo nepřišel. Přišla pouze jedna neakutní objednaná pacientka a ta čekala až do dvanácti sama od sebe," shrnula průběh protestu ve své ambulanci ústecká praktická lékařka Pavla Pýchová.

Podle mluvčího Koalice ambulantních lékařů Jiřího Pekárka se výstražné akce zúčastnilo asi 80 procent členů. Více ji podpořili ti mimopražští. "To, že v Praze účast byla nižší, se dá vysvětlit určitým anonymním prostředím i tím, že se lékaři tolik nescházejí a nekomunikují o těch věcech," viděl důvody Pekárek.

Také většina lékárníků pojala protest pouze symbolicky. Plakáty o výstražné akci sice vyvěsili, pak ale zavřeli jen na chvíli, nebo dál normálně obsluhovali zákazníky. Česká lékárenská komora odhaduje, že akci podpořily asi tři čtvrtiny lékárníků.

K protestu se nepřipojila Česká lékařská komora. Vládě chce dát čas vyřešit krizi ve zdravotnictví do jara. Pokud se situace nezlepší, přistoupí podle šéfa Davida Ratha počátkem dubna k razantním protestní akcím. "Tedy na tři dny by se utlumil provoz zdravotnických zařízení, a to na míru nezbytně nutnou, tedy na poskytování akutní, život zachraňující péče."

V Česku je 40.000 lékařů, z nich 33.000 léčí pacienty, polovina pracuje v nemocnicích a polovina v privátních ambulancích, dále 7500 zubařů a 6600 lékárníků.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme