Ambulantní léčba žďárské útočnice nebyla chybou, rozhodl Nejvyšší soud

Opavský soud neporušil zákon, když umožnil ambulantní léčbu duševně nemocné ženy, jež později zaútočila ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Nejvyšší soud zamítl stížnost exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), oznámil dnes novinářům předseda senátu Petr Šabata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Díky rozhodnutí Okresního soudu v Opavě se žena dostala z ústavního ochranného léčení.

O osm měsíců později usmrtila studenta žďárské školy, další tři lidi zranila. Už dříve podobně zaútočila v Havířově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zamítnutí stížnosti Nejvyšším soudem bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou zklamalo

Opavský soud podle Nejvyššího soudu řádně vycházel ze zprávy Psychiatrické nemocnice v Opavě, která v daném okamžiku považovala ambulantní léčbu za dostatečnou, nic prý nenasvědčovalo recidivě násilné trestné činnosti.

V podobném duchu u opavského soudu mluvil i ošetřující lékař, námitky neměl ani žalobce. Zákon nestanovuje, v jakém rozsahu má být dokazování provedeno, ani neukládá zpracovat znalecký posudek, uvedl Šabata.

Rozhodnutí nemá přímý vliv na žďárskou kauzu

Je podle něj samozřejmě otázkou, zda psychiatři ženin zdravotní stav hodnotili správně. Není však prý v kompetenci soudců, aby odborné hodnocení lékařů nahrazovali. Rozhodnutí NS nemá přímý vliv na žďárskou kauzu.

Poslouží ale justici jako vodítko pro další podobné případy. Dosud byla praxe jednotlivých okresních soudů rozkolísaná.

Válková ve stížnosti upozornila na to, že pachatelka už v květnu 2012 obdobně zaútočila v Havířově. Vychovatelce tehdy zasadila 11 ran nožem a malou školačku si vzala jako rukojmí.

Chtěla ji vyměnit za svého souseda, o kterém si myslela, že jí čte myšlenky a ovlivňuje její chování. Nakonec útočnici zneškodnila zásahová jednotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ambulantní léčbě mluvil předseda České psychiatrické společnosti a ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý

Trestní stíhání za pokus o vraždu a braní rukojmí skončilo, protože podle znalce nebyla žena kvůli nepříčetnosti trestně odpovědná.

V návaznosti na havířovský útok skončila žena v ústavní léčbě s diagnózou paranoidní schizofrenie.

Po nasazení elektrošoků, léků a psychoterapie se její stav zlepšil. Po necelém roce hospitalizace proto nemocnice navrhla změnu ústavní léčby na ambulantní.

Okresní soud návrh projednal loni v únoru, stručně vyslechl ošetřujícího lékaře i ženu samotnou. Její léčbu převedl na ambulantní.

Diskuse právníků

Loni v říjnu se pak odehrál incident ve Žďáru nad Sázavou, kdy žena znovu s nožem v ruce zaútočila ve školní budově. Podle znalce byla opět nepříčetná.

Podle stížnosti Válkové opavský soud důsledně nerespektoval trestní řád. Údajně se vůbec nezabýval zásadní otázkou, zda není pobyt ženy na svobodě nebezpečný a zda z její strany nehrozí recidiva.

Nevyžádal si podrobnou zprávu z nemocnice, nezjišťoval podrobnosti o rodinném zázemí nemocné ženy a nenechal si vypracovat nový znalecký posudek, který sice není ze zákona povinný, vzhledem k okolnostem však byl podle Válkové zapotřebí.

Válkovou rozhodnutí Nejvyššího soudu zklamalo

„To dokazování tam skutečně neproběhlo v té šíři a rozsahu a kvalitě, aby rozhodnutí soudu mohlo být správné,“ uvedla exministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO na adresu okresního soudu.

„O tom jsem přesvědčená. A proto jsem také stížnost pro porušení zákona podala, proto jsem trochu zklamaná verdiktem Nejvyššího soudu.“

V reakci na útok ve Žďáru nad Sázavou vláda schválila soubor opatření, která mají zabránit opakování obdobného incidentu. Školy mohou na vylepšení zabezpečení využít peníze z připraveného fondu ministerstva školství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme