Ambulantní lékaři chtějí víc peněz za péči. O změně financování budou jednat s ministrem

Koalice soukromých lékařů chce zvýšit platby za péči. Tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě zvýhodňuje nemocniční doktory, kterým v minulých letech platy vzrostly. Prý ale zapomíná na ambulantní specialisty. Těm pak podle jejich slov chybí peníze na lepší vybavení nebo na to, aby zaměstnali další kolegy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic | Foto: Filip Jandourek

To je i případ dětské lékařky Miriam Götzové z Prahy. Mezi její pacienty patří hlavně malé děti. Často u ní rodiče dlouze diskutují o očkování a zdravotním stavu. Lékařka ale přiznává, že na to mnohdy nemá čas, když v ordinaci čekají nemocní a do toho ještě musí stihnout preventivní prohlídky.

„Nemám šanci si zaúčtovat ani minimum bodů za edukaci a rozhovor na dané téma. Nebo si čas musím najít a je to na úkor něčeho dalšího. Kromě toho z důvodu výkonově-kapitační platby jsme ohodnoceni hlavně za preventivní péči,“ říká Götzová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ambulantní lékaři kritizují, že ministerstvo zdravotnictví chce zvyšovat platy jen doktorům v nemocnicích. Mluvil o tom zástupce Koalice soukromých lékařů a předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák

Měsíčně musí vydělat nejméně 100 tisíc, aby mohla zaplatit mzdu zdravotní sestry, nájem ordinace a splátky za lékařské přístroje. Kolegu na plný úvazek si teď nemůže dovolit.

Koalice soukromých lékařů proto kritizuje ministerstvo zdravotnictví, že znovu plánuje zvyšovat příjmy jen lékařů v nemocnicích.

„Aby se to nedělo jen u jedné vybrané skupiny lékařů, ale aby to bylo u všech,“ uvádí mluvčí Koalice soukromých lékařů Vladimír Dvořák.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví šlo loni na ambulantní péči přes 60 miliard korun a to je srovnatelné s ostatními evropskými zeměmi, vysvětluje mluvčí resortu Štěpánka Čechová:

„Ambulantní péče tvoří 35 procent z celku, přičemž průměr v EU je to 31 procent.“

Lékaři ale mají k dispozici rozdílná data. „Z dat, která máme k dispozici od plátců zdravotní péče, tedy od zdravotních pojišťoven, vyplývá, že ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě podporuje nemocnice a dává na jejich provoz z veřejného zdravotního pojištění nejvíc peněz z EU,“ říká Dvořák a dodává:

„Nevím o žádném státu EU, kde by segment lůžkových zařízení spotřebovával přes 50 procent všech veřejných prostředků, které do zdravotnictví směřují. A znepokojivé je, že to procento stále narůstá. Od roku 2000 narostlo asi o sedm procent. Nevím, kde paní tisková mluvčí bere údaje o tom, že situace u nás je srovnatelná s ostatními zeměmi OECD.“

O změnách v ambulantní péči budou jednat zástupci soukromých lékařů na ministerstvu zdravotnictví dnes odpoledne.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme