Ambulantní lékaři chtějí víc peněz za péči. Pojišťovny jsou připravené jednat

Ambulantní specialisté nejsou spokojeni s tím, kolik jim zdravotní pojišťovny hodlají v příštím roce platit za léčení. Někteří z nich se bojí, že platby za péči o pacienty nebudou dostatečné a oni budou muset investovat ze svého. Pojišťovny jsou připravené s ambulancemi o úhradách ještě jednat. Jejich zástupci to řekli na jednání s lékaři v Průhonicích u Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékař, zdravotnictví | Foto: Fotobanka Pixabay

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD slíbil ambulantním specialistům růst příjmů o tři procenta. Nárůst ale podle nich nebude tak vysoký.

Někteří lékaři se tak obávají, že na léčení pacientů budou muset doplácet ze svého. S tím ale nesouhlasí ředitelka odboru ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová.

„Musela by se zásadně změnit skladba pacientů, to znamená ubýt těch méně nemocných a přibýt těch více nemocných, ale ne pětkrát dražších, aby na to výrazně dopláceli. Stejně je tam vždy prostor, kdyby to bylo z důvodu převzetí praxe nebo výkyvu, s pojišťovnou jednat,“ uvedla Rögnerová.

Úhradová vyhláška

Zástupci pojišťoven a lékařů se na jednání shodli také na tom, že už není velký prostor pro změny, jelikož úhradová vyhláška rozděluje zhruba 250 miliard korun beze zbytku.

Podle seznamu výkonů se od roku 2016 zvyšuje cena lékařské práce o deset procent. Úhradová vyhláška s tím podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka ale nepočítá.

„Příslib desetiprocentního navýšení ceny naší práce platí jen pro určité případy, jinak je to jen kytička na hrobě naší práce," řekl Jojko a popsal další problém:

„V této chvíli budeme mít část péče o pacienty zaplacenou a za část péče dostane nulu. A teď jde o to, že nulu dostaneme za ty, kteří budou 1,1 až 4,9krát dražší, než je průměr. Pokud budou pětkrát a více dražší, tak ty dostaneme zaplaceny plně.“

Na dotaz, zda úhradová vyhláška pro ambulantní specialisty je maximum možného, reagoval náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk tím, že jsou připraveni s lékaři ještě jednat, a pokud ve vyhlášce jsou z pohledu lékařů nějaké nespravedlnosti, tak je řešit.

„Pokud se nespravedlnosti potvrdí, najdeme způsob, jak to plně kompenzovat," prohlásil. Zástupci zaměstnaneckých pojišťoven potvrdili stejný postup.

ČTK, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme