Ambulantní specialisté chtějí vyšší poplatky než u praktiků

Ambulantní specialisté volají po přehodnocení výše poplatků u lékaře. Vadí jim, že někteří pacienti ve snaze ušetřit 30 korun jdou místo k praktickému lékaři rovnou ke specialistovi. Jeho péče je ale dražší. Ministerstvo zdravotnictví změnu ve výši poplatků neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Systém s vybíráním poplatků u lékaře v současné výši není efektivní, tvrdí sdružení Lékaři pro reformu. To zaštituje zhruba pět stovek specialistů.

Vadí jim, že stále více pacientů přichází rovnou ke specialistům, místo aby nejdřív navštívili praktického lékaře. Poplatek by proto podle nich měl být rozdílný. Navrhují až 60 korun za léčbu ambulantního specialisty.

"Mě by ani tak nevadilo, kdyby to bylo třeba deset a čtyřicet, ale aby tam byl rozdíl. Těch šedesát korun, pokud pacient péči specialisty doopravdy potřebuje, tak velká suma není," říká předseda sdružení Roman Flašar.

Ministerstvo zdravotnictví poplatky u lékaře měnit nechce. Podle jeho mluvčího Tomáše Cikrta jsou současné poplatky výhodné pro všechny lékaře. "Tento rok si žádný segment nemůže stěžovat. Všichni dostanou více peněž než vloni," uvedl Cikrt. Na zavedení poplatků má v roce 2009 navázat reforma zdravotnictví.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme