Ambulantní specialisté se připojí k protestu praktiků a lékárníků

Ambulantní specialisté, stomatologové, lékárníci, ti všichni se příští čtvrtek připojí k protestu praktických lékařů. Praktici 6. října uzavřou své ordinace, aby tak upozornili veřejnost na problémy, které jim svým rozhodováním způsobuje šéfka resortu Milada Emmerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Jako poslední se dnes rozhodli k protestům připojit ambulantní specialisté. Místopředseda jejich sdružení Zorjan Jojko Radiožurnálu řekl, že narozdíl od praktiků své ordinace neuzavřou.

Tvrdí, že kdyby ordinace na den uzamkli a spolehli se na fungování nemocniční sítě v této republice, de facto by zavedli systém, proti kterému protestují.

"Chceme to dát pacientům najevo jiným způsobem, vyvěšením letáků, podáním informace, ale nikoliv uzavíráním ambulancí," řekl Jojko.

Lékárníci podle svého prezidenta Lubomíra Chudoby upozorňují na narůstající dluhy ve zdravotnictví už dlouho. Lékárny proto budou příští čtvrtek zamčené na 60 minut, a to mezi 12. a 13. hodinou.

"S tím, že samozřejmě, pokud bude pacient potřebovat něco neodkladně, tak lékárna nebude prázdná a pomoci se domůže," zdůraznil Chudoba.

Na dveřích ordinací praktických lékařů budou viset plakáty s vysvětlením důvodu protestu a s kontakty na lékaře, který pacienty s akutními potížemi v místo nich ošetří. Místopředseda Sdružení soukromých lékařů Jan Jelínek ujišťuje, že zdraví lidí ohroženo nebude.

"Když budeme své pacienty týden předem upozorňovat, že dojde k tomu přerušení, domnívám se, že takové ohrožení, nehrozí. Blízké nemocnice mohou poskytnou tu úplně superaktutní péči," uvedl Jelínek.

Premiér Jiří Paroubek chce situaci ve zdravotnictví podle svých slov prostudovat o víkendu. Už dříve ale prohlásil, že je sice připraven s lékaři o problémech mluvit, o odvolání ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, což požadují praktikové a ambulantní specialisti, se ale bavit nehodlá.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme