Američané čekají na odpověď ohledně radarové základny

Spojené státy čekají na českou odpověď na nótu ohledně umístění radarové základny ve Středočeském kraji. Podle nedávného prohlášení ministra zahraničí Karla Schwezzerbera musí Česko nejdříve odeslat odpověď a až poté informovat českou veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády

Úřad vlády | Foto: Marián Vojtek

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra v České televizi tento postup potvrdil. Zdůraznil ale, že ještě není rozhodnuto - nóta je jen výzva k dalším jednáním. "Ta nóta, Poláci už na ní odpověděli, je to velmi stručný text - jedna nebo několik vět, kde se neříká ano, ale říká se jdeme do jednání s vámi. Ta jednání budou trvat celou řadu měsíců a během té doby bude prostor si mnoho věcí vyjasnit, obhájit. V jejich případě polské, v našem případě české zájmy," řekl Vondra.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v České televizi řekl, že veřejnost je klamně informovaná už od počátku česko-amerického jednání. Podle něj lidé nemají dostatek informací.

"Když nahlédneme do materiálů, které jsou předkládány kongresmanům, tak se dovíte, že radary jsou místem prvního úderu. A že dokonce radar ve střední Evropě se má stavět proto, aby chránil ty radary, které v současné době stojí. Tím okamžikem se stává Česká republika první linií," dodal Zaorálek.

Odpůrci radarů v Česku argumentují tím, že lidé nemají dost informací. Česká televize si proto nechala vypracovat u agentury STEM průzkum veřejného mínění k této otázce. Podle ředitele STEM Jana Hartla se ukázalo, že informovanost se za poslední měsíce zvýšila.

"Zatímco před několika měsíci jenom rámcovou, velmi vágní představu měla zhruba třetina obyvatel, dnes to je polovina. Otevřenou otázkou zůstává, co vlastně lidé vědí, jestli zachytili jenom nějaké emoce a do jaké míry mají skutečné informace. To je asi jádro problému," upřesnil Hartl.

Radar odmítá 70 procent lidí, jeho umístění na českém území podporuje 30 procent oslovených.

Lenka Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme