Američané koupili jeden český radiolokátor Věra

Spojené státy už koupily jeden český pasivní sledovací radiolokátor Věra a nyní jej testují. V Praze to dnes po jednání s českým ministrem obrany Karlem Kühnlem oficiálně potvrdil náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage. Právě Američané se nedávno postavili proti zamýšlenému prodeji Věry do Číny s tím, že by to mohlo ohrozit bezpečnost jejich spojenců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

systém Věra

systém Věra | Foto: www.era.cz

Druhý muž amerického ministerstva zahraničí potvrdil to, o čem se zatím mluvilo jen jako o plánu. "Spojené státy koupily jedno tohle zařízení a teď testují jeho schopnosti," uvedl Armitage.

Dodal, že Kühnl otázku tohoto systému při jednání velmi zdůrazňoval. Armitage proto ve Washingtonu předloží dotaz, jak by USA mohly české straně s prodejem tohoto systému pomoci.

Prodejci pasivního sledovacího radiolokátoru Věra to nemají snadné. Zbrojařská společnost Omnipol už letos připravovala vývoz šesti kusů tohoto špičkového radarového systému do Číny. Po přímé intervenci Spojených států ale vláda neudělila licenci na jejich vývoz s tím, že obchod "není v zájmu České republiky".

Ve věci vývozu věr do Číny se angažoval přímo Armitageův nadřízený americký ministr zahraničí Colin Powell. Napsal tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi dopis, v němž poukazoval na úskalí vývozu, a požádal ho, aby obchod zakázal. První část kontraktu měla hodnotu 600 milionů dolarů.

Američané se údajně obávali, že by Čína mohla Věru okopírovat a šířit do dalších zemí. V kuloárech sice zaznívají spekulace, že Američané teď mohou udělat přesně totéž, ministr Kühnl ale podle svých slov americkou stranu důrazně požádal, aby po prověření kvalit radaru pomohla s jeho případným prodejem spřáteleným zemím.

Výrobcem radaru je pardubická firma Era. Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. Znamená to, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Je složen ze tří poměrně malých stanic vzdálených od sebe několik desítek kilometrů, může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme