Američané kupují český radiolokátor Věra

Pentagon uzavřel smlouvu s pardubickou firmou ERA o dodávce jednoho pasivního sledovacího sytému Věra, tedy nástupce slavných pátračů Tamara. Zakázka má hodnotu stovek miliónů korun. Až Američané systém vyzkoušejí, zváží větší zakázku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém Věra | Foto: Rádio Praha

O získání českého radaru Věra a jeho prozkoušení pro případné další využití jednal v polovině července ministr zahraničí Cyril Svoboda ve Washingtonu s náměstkem amerického ministra obrany Paulem Wolfowitzem.

"Máme potvrzeny informace, že se uskuteční prodej českých radiolokátorů do Spojených států. Spojené státy o ně projevily už v předchozí době zájem, teď by měl být v nejbližší době obchod dokončen," řekl mluvčí ministerstva Vit Kolář.

Pokud se americké armádě zařízení osvědčí, má český výrobce podle ministerstva zahraničí otevřené dveře nejen k dalším dodávkám do Spojených států. Velmi pravděpodobně by pak totiž o Věry projevily zájem i další země NATO.

Česko chtělo vyvézt pasivní radiolokátor, který je schopný zachytit i takzvané neviditelné letouny, do Číny. Podle českého tisku ale upustila od vývozu po zásahu Spojených států, které se obávají dalšího vývozu vyspělé technologie z Číny.

V tisku proskočily názory veřejnosti, podle nichž by Spojené státy měly radary odkoupit jako kompenzaci za neuskutečněný vývoz. Podle Svobody USA chápou tento přístup jako příspěvek k partnerství a spojenectví s Českou republikou.

Česko odstoupilo od vývozu poté, co podle tisku americký ministr zahraničí Colin Powell napsal osobní dopis premiérovi Vladimíru Špidlovi a požádal ho, aby obchod zakázal. První část kontraktu měla hodnotu 600 milionů dolarů.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme