Američané našli ve Fallúdži věci českých novinářů

Američtí vojáci našli v irácké Fallúdži věci reportéra Radiožurnálu Víta Pohanky a kameramana České televize Petra Klímy. Oba novináře spolu s reportérem ČT Michalem Kubalem na jaře v Iráku unesli neznámí únosci a několik dní je drželi v zajetí. Američané objevili Pohankovu vizitku a Klímovu kreditní kartu na jednom z míst, kde únosci mučili a vraždili další rukojmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Klíma, V. Pohanka a M. Kubal | Foto: Jan Rosenauer

O nálezu osobních věcí českých novinářů telefonicky informovaly dnes ráno reportéra Radiožurnálu Víta Pohanku přímo z Iráku důvěrné zdroje. Podle Pohanky nález potvrzuje, že jejich věznitelé byli ve spojení s nejtvrdším jádrem iráckého odporu.

"Doslova mi z toho naskočila husí kůže. Ne, že bych pochyboval, že ti ozbrojenci, kteří nás zadržovali, jsou dobře organizovaní a nejsou to jen nějací místní loupežníci, ale přeci jen ten nález potvrzuje, že jsme měli s Michalem a Petrem obrovské štěstí. Mohli nás podříznout, jak se to stalo v mnoha jiných případech," řekl Pohanka.

Novináři byli uneseni 11. dubna na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Drženi byli nedaleko Fallúdži. Po pěti dnech zajetí iráckými únosci se podařilo vyjednat jejich propuštění a všichni tři se vrátili v pořádku do vlasti. V Iráku ale kromě dokladů přišli i o další věci. Patří mezi ně filmový matriál, kamera, notebooky či mobilní telefony.

Český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko nyní požádá americkou stranu, aby nalezené věci české ambasádě vydala. "Okamžitě jsme podnikli další konkrétní kroky, požádali jsme příslušné orgány u koaliční správy, aby nám poskytli více informací o tom, co bylo nalezeno, a o tom, zda je možno tyto věci získat zpátky," řekl Klepetko Radiožurnálu.

Martin Hromádka, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme