Američané našli ve Fallúdži věci českých novinářů

Američtí vojáci našli v irácké Fallúdži věci reportéra Radiožurnálu Víta Pohanky a kameramana České televize Petra Klímy. Oba novináře spolu s reportérem ČT Michalem Kubalem na jaře v Iráku unesli neznámí únosci a několik dní je drželi v zajetí. Američané objevili Pohankovu vizitku a Klímovu kreditní kartu na jednom z míst, kde únosci mučili a vraždili další rukojmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Klíma, V. Pohanka a M. Kubal | Foto: Jan Rosenauer

O nálezu osobních věcí českých novinářů telefonicky informovaly dnes ráno reportéra Radiožurnálu Víta Pohanku přímo z Iráku důvěrné zdroje. Podle Pohanky nález potvrzuje, že jejich věznitelé byli ve spojení s nejtvrdším jádrem iráckého odporu.

"Doslova mi z toho naskočila husí kůže. Ne, že bych pochyboval, že ti ozbrojenci, kteří nás zadržovali, jsou dobře organizovaní a nejsou to jen nějací místní loupežníci, ale přeci jen ten nález potvrzuje, že jsme měli s Michalem a Petrem obrovské štěstí. Mohli nás podříznout, jak se to stalo v mnoha jiných případech," řekl Pohanka.

Novináři byli uneseni 11. dubna na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Drženi byli nedaleko Fallúdži. Po pěti dnech zajetí iráckými únosci se podařilo vyjednat jejich propuštění a všichni tři se vrátili v pořádku do vlasti. V Iráku ale kromě dokladů přišli i o další věci. Patří mezi ně filmový matriál, kamera, notebooky či mobilní telefony.

Český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko nyní požádá americkou stranu, aby nalezené věci české ambasádě vydala. "Okamžitě jsme podnikli další konkrétní kroky, požádali jsme příslušné orgány u koaliční správy, aby nám poskytli více informací o tom, co bylo nalezeno, a o tom, zda je možno tyto věci získat zpátky," řekl Klepetko Radiožurnálu.

Martin Hromádka, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme