Americký konvoj míří přes Česko do Pobaltí, je rozdělený na devět částí

Českem projede další americký armádní konvoj. Zhruba 420 mužů v obrněných transportérech míří na cvičení do Pobaltí, které tam bude příští týden. Američané se zastaví v pražské Ruzyni, ve Vyškově a Přáslavicích, kde je čeká společné cvičení s českými vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj americké armády projíždí Českem 13. září | Foto: Olga Štrejbarová

První auta překročí hraniční přechod v Rozvadově už dnes dopoledne. Kvůli plynulosti provozu je kolona rozdělená do devíti částí.

„Plánovaný příjezd první části konvoje do ruzyňských kasáren je v jednu hodinu odpoledne, poslední část očekáváme o půl šesté večer. V sobotu budou vojáci pokračovat po dálnici D1 do Vyškova a část do Přáslavic,“ sdělila Jolana Fedorková z generálního štábu české armády.

Vojáci dnes přenocují v kasárnách v pražské Ruzyni, odkud budou v sobotu pokračovat na Moravu.

„V posádkách Přáslavice, Vyškov i Praha-Ruzyně proběhne společný výcvik českých a amerických vojáků. NATO tím reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně,“ dodala Fedorková.

Předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář průjezd vojáků přivítal: „Po zkušenosti z minula to bereme jako dobrou příležitost k tomu, že to je také naše aliance.“

Americký konvoj opustí Českou republiku v pondělí odpoledne. Podobné dva konvoje americké armády projely přes Česko už loni.

Konvoj - trasa | Foto: ČTK

ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme