Americký ministr obrany Robert Gates jedná v Praze o radaru

Protiraketový radar v Brdech - to je zřejmě hlavní téma pražské návštěvy amerického ministra obrany Roberta Gatese. Už dopoledne se sešel s prezidentem Václavem Klausem a se svou českou resortní kolegyní Vlastou Parkanovou. Kvůli zamýšlené základně už Česko navštívilo několik amerických delegací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gates a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Američané hodně stojí o umístění svého radaru v Brdech. Na jaře přesvědčoval české politiky ředitel Agentury pro raketovou obranu Henry Obering, že radar bude před raketami chránit nejen Spojené státy, ale i Česko a že by měl být součástí širší protiraketové obrany Severoatlantické aliance.

V červnu se v Praze na své evropské cestě zastavil prezident George Bush. Vystoupil na konferenci o bezpečnosti a demokracii. Vyjádřil pochopení pro to, že vláda potřebuje pro umístění radaru v Brdech získat na svou stranu veřejnost.

V září přijela delegace kongresmanů. Poslankyně za Demokratickou stranu Ellen Tauscherová prohlásila, že na potřebě budování protiraketové obrany se v Kongresu shodují jak demokraté, tak republikáni.

Vojenský újezd v Brdech také navštívila řada expertů ze Spojených států. V těchto dnech zkoumají místní podmínky američtí odborníci na životní prostředí.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme