Americký radar by mohl stát u Míšova na Plzeňsku

Radar ze systému americké protiraketové obrany by mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku, ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Vláda vybrala toto místo pro finální měření, která rozhodnou o případném umístění radaru v Česku. Konečné slovo ale bude mít parlament. Opozice žádá uspořádání referenda. Podle průzkumů s americkou základnou v Česku nesouhlasí 61 procent lidí. Případné referendum by uvítalo sedm z deseti Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ohlášení místa pro případnou americkou radarovou základnu u Míšova na Plzeňsku způsobilo šok a nepříjemné překvapení některým starostům obcí v Brdech. Starostové většinou uvěřili vládě, která jim slibovala, že se pokusí radar umístit víc do hloubi vojenského prostoru. Jan Neoral, starosta Trokavce, který leží s obcí Míšov nejblíže vytipovanému místu, neskrýval z dnešního rozhodnutí Bezpečnostní rady státu zklamání.

"Naše vláda a politici už veřejnosti oficiálně oznámili, že se rozhodlo, že to nebude blíž než pět kilometrů od jakékoli obce. A nyní to bude stát asi kilometr od Míšova a dva kilometry od Trokavce. Takže naše vláda opět předvedla, jak jenom lže a lže a veškeré sliby a informace, které dává, nejsou pravdivé. Jsme nanejvýš rozhořčeni a začne ten kolotoč a ten boj znovu," říká starosta Trokavce. Právě tato obec jako první uspořádala proti radaru místní referendum.

Obec Míšov na Plzeňsku leží na samém jihu vojenského prostoru Brdy. Nedaleko Míšova jsou bývalá kasárna sovětského raketového vojska, a tak se o této lokalitě uvažovalo už před časem.

Česká vláda už zahájila s americkou stranou oficiální vyjednávání o možném umístění radaru v Brdech. Rozhovory mají trvat zhruba do konce roku, pak chce Washington slyšet, zda Češi radar povolí či ne.

Marika Táborská, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme