Americký server zrušil službu české verzi stránek Combat 18

Americký server, který zajišťoval virtuální adresu pro českou verzi stránek neonacistické organizace Combat 18, dnes tuto službu zrušil. Stalo se tak poté, co Český rozhlas informoval newyorskou firmu, spravující server o obsahu stránek. Případ sleduje Marek Janáč, který poznamenává, že tak sice přestala sice existovat virtuální adresa, přes kterou byla stránka nalezena, a která kryla její skutečnou adresu, ale sporné materiály jsou i nadále na serveru jiné společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české stránky Combat 18

české stránky Combat 18 | Foto: Jan Rosenauer

Ta sama deklaruje, že je jí jedno: kdo a co na jejím serveru vystavuje. "Spojíme se správcem serveru, aby takovou adresu odstranil," říká Jiří Vashojpl, šéf protiextremistického oddělení Policejního prezídia, které případ vyšetřuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Janáč o Combatu 18

Policie teď prověřuje kdo zřídil e-mailovou adresu stránky. Ta totiž míří do České republiky, a policie v takovém případě může postupovat velmi rychle. Už v minulosti bylo na základě takového šetření několik lidí odsouzeno, říká policista Vashojpl. "Byly to takzvané pevné adresy a měli jsme k dispozici i svědecké výpovědi..".

Na inkriminovaných stránkách autoři textu tvrdili, že v České republice vznikla odbočka britské neonacistické teroristické organizace Combat 18. Stránky ve čtvrtek jako první objevili reportéři Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Stránky se velmi podrobně zabývaly přípravou teroristických útoků, například na synagogy nebo na asijské tržnice. Podle policie jde o trestný čin.

Internetové stránky uváděly jako cíle útoků vietnamské tržnice, asijské restaurace, romská centra, židovská muzea a synagogy, kanceláře antirasistických organizací, gay kluby, tábory imigrantů a azylové domy, mešity a muslimské modlitebny, nebo proevropská centra.

Policie okamžitě zahájila vyšetřování. Stránkám vévodil bílý dvouocasý lev, který v tlapách svírá dubový věnec s hákovým křížem. Neonacisté se na webu podrobně zabývali i tím, jak by měla vypadat organizační struktura české odnože Combat 18.

Upozorňovali také na možné odhalení policií, varovali tedy ty, kteří by chtěli spáchat teroristický útok, před zanecháním stop na místě činu. Stránky naváděly, kdy je nejlepší útok spáchat, například zda je výhodné zapálit synagogu v noci, kdy v ní nikdo není, a podobně.

Podle advokáta Karla Brücklera jde o velmi závažný trestný čin. "Po přečtení internetových stránek je zde velmi důvodné podezření, že došlo k trestnému činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod podle paragrafu 198 trestního zákona, eventuelně při podrobnějším rozboru lze uvažovat i o pomoci k závažnějšímu trestnému činu," vysvětlil právník.

Marek Janáč, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme