Českem projede v neděli večer konvoj americké armády. Vrací se z cvičení NATO v Maďarsku

Do Česka v neděli večer dorazí konvoj americké armády, který se vrací z aliančního cvičení v Maďarsku. Na hraniční přechod v Břeclavi přijede jeho první část kolem 21.00. Kvůli plynulosti dopravy bude opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou s asi hodinovým rozestupem. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 kusy vozidel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli plynulosti dopravy bude opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou s asi hodinovým rozestupem (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Z Břeclavi konvoj pojede do Rančířova na Jihlavsku, kde vojáci přespí. Po dálnici D1 poté zamíří přes Pražský okruh a dálnici D5 na hraniční přechod Rozvadov. Na opuštění českého území má každá část konvoje maximálně 48 hodin. Američtí vojáci již přes české území přejížděli v opačném směru na konci května.

Z Česka v noci odjeli poslední vojáci z amerického konvoje. Vracet se budou v polovině června

Číst článek

Američani budou před vstupem na české území otestování na covid-19, většina z nich ale podle Dvořákové již byla proti onemocnění očkována.

V Maďarsku se americká jednotka účastnila cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Přejezdy amerických jednotek přes Českou republiku na toto cvičení se konají pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy bylo cvičení zrušeno.

Účelem cvičení Saber Guardian 2021 mělo podle armády prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států. Zúčastnilo se ho téměř 13 500 vojáků z 16 různých zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme