Americký vojenský konvoj projede Českem mezi 9. a 14. zářím

Zářijový konvoj americké armády na cvičení do Maďarska projede Českem ve třech proudech mezi 9. a 14. zářím. Každá z jednotek přenocuje ve Vyškově, v Česku tak stráví nejvýše dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd amerického konvoje k ruzyňským kasárnám | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo chce další informace zveřejnit po pondělním projednání na vládě. Podle informací ČTK je hlavní přesun naplánován na 13. a 14. září.

Přesun, nazvaný Danube Ride (Dunajská jízda), 2. mechanizovaného pluku z bavorského Vilsecku na cvičení NATO Brave Warrior 2015, by měl zahrnovat maximálně 550 osob, 150 vozidel a 54 návěsů.

Trasa povede přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice, Brno a Vyškov do Lanžhotu na slovenských hranicích.

Jednotky budou ještě rozděleny do několika kolon, aby nebránily provozu na dálnicích a rychlostních komunikacích, po kterých pojede.

Za první pololetí letošního roku se přes území ČR podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých.

Po pozemních komunikacích se přes Česko v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.

Českem podobný americký konvoj projel na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme