Američtí ochránci summitu dorazí až příští týden

První skupina amerických vojáků, určených na ochranu vzdušného prostoru při pražském summitu NATO, přijede do České republiky až koncem příštího týdne. Američané by přitom v České republice mohli působit v rámci vojenského cvičení už ode dneška. Až do konce listopadu pak bude jejich pobyt řídit zvláštní zákon.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad Kongresovým centrem

F-16 nad Kongresovým centrem | Foto: Jan Rosenauer

Američany očekávali základny v Čáslavi a ve Staré Boleslavi. Podle zpráv z čáslavského letiště ale spojenečtí vojáci zatím nepřiletěli. Mluvčí generálního štábu české armády Vladimír Palán potvrdil, že se tak stane až v závěru příštího týdne. Nejprve dorazí předsunuté skupiny, které budou zajišťovat pozemní část ochrany vzdušného prostoru při summitu NATO. Poté přijedou hlavní síly s komunikačními a logistickými prostředky.

Letecká základna v Čáslavi bude v nutných případech mimo jiné schopná přijímat spojenecké letouny. Ty by ovšem měly ve standardním režimu startovat a přistávat na zahraničních letištích. Druhá skupina vojenských expertů přijede do Staré Boleslavi, odkud bude celá operace při zasedání řízena.

Kromě domácích letadel zakrouží nad českým územím maximálně patnáct zahraničních strojů. Po tři dny summitu, kdy bude ochrana nejintenzivnější, budou Američané hlídat náš vzdušný prostor čtyřmi až šesti stíhačkami F-15 či F-16 a radarovým systémem vzdušného varování AWACS. K dispozici budou i dva tankery.

Zvláštního zákon o pobytu zahraničních vojáků ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna, ještě ale musí projít Senátem a také jej stvrdí podpisem prezident Václav Havel. Podle tohoto zákona američtí piloti neponesou za své případné zásahy trestní zodpovědnost; rozkaz k sestřelení nevojenského cíle musí vydat ministr obrany nebo jeho zástupci.

Na summit, který otevře dveře do aliance dalším členům, přijedou představitelé všech 19 členských zemí NATO i partnerských států.

Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme