Amnestie může v budoucnu zpomalit práci civilních soudů i exekutorů

Stovky nebo až tisíce případů musí v souvislosti s prezidentskou amnestií prověřit jednotlivé soudy. Zvýšený objem práce soudců zatím neovlivňuje civilní řízení, jejichž agenda je od trestních případů oddělená. Přesto by v budoucnosti ke zpomalení vyřizování občanskoprávních sporů mohlo dojít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jen pro Obvodní soud pro Prahu 10 znamená amnestie návrat k asi 1700 spisům, konečné číslo ani potřebný čas ale zatím nikdo nezná.

Běžných občanů, kteří se na soud obracejí v občanskoprávních sporech, se toto aktuální zahlcení justice netýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zda může amnestie ovlivnit rychlost běžných soudních řízení, zjišťovala reportérka Zuzana Vlčková

„Nemělo by k tomu dojít, protože úseky trestní a úsek civilní jsou oddělené. To znamená, že zvýšená práce trestních soudců se na práci civilního úseku nijak neprojeví,“ vysvětluje místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 10 Zdeněk Lehovec.

To ovšem platí jen prozatím. Je totiž třeba počítat s tím, že poškození z trestních řízení se možnosti náhrady škody, která s amnestií padla, budou domáhat právě u civilního soudu. Jejich počet je podle Lehovce obtížné předjímat.

„Nedokážeme ani odhadnout, jaký by byl výsledek trestního řízení. Samozřejmě ne každé trestní řízení by skončilo odsouzením a i v případě odsouzení by ne vždy byl poškozenému nárok na náhradu škody v trestním řízení přiznán. To znamená, že nelze ani odhadnout, v kolika případech by stejně poškození museli podat civilní žalobu,“ říká soudce.

Okresního soudu v Prachaticích, kde musí v souvislosti s amnestií prověřit necelou tisícovku případů, by se to podle tamního místopředsedy soudu Bohumila Veselého týkat nemělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ranního interview byl místopředseda Okresního soudu v Prachaticích Bohumil Veselý.

„Zdejšího soudu se netýká amnestie ve věcech, kde by mělo být trestní řízení zastaveno a které jsou právě mediálně probírány z hlediska možného dopadu na nároky poškozených. Například soud ke dni vyhlášení amnestie neměl na trestním úseku věc starší jednoho roku,“ vysvětlil Veselý.

Očekává však, že dojde k protahování projednávání některých trestních kauz. Odhaduje, že by to mohlo trvat celé první čtvrtletí roku.

„Máme aktuálně případy, kdy jsou rušena už nařízená hlavní líčení, neboť není například možnost ihned opatřit například potřebné přílohové spisy, ve kterých je právě aktuálně rozhodováno. Čili soud dnes neví, zda bylo předchozí odsouzení amnestováno či nikoli, což může mít vliv na výši trestu, který bude ukládán,“ uvedl Veselý.

Amnestovaní vězni se začínají hlásit o své děti. Získat je zpátky však není snadné

Číst článek

Zvýšený objem práce mohou zaznamenat také exekutoři. Právě oni jsou například poslední možností oprávněných rodičů, jak se domoci dlužných alimentů.

Prezidentská amnestie totiž odstranila jednoho z mála účinných strašáků na neplatiče, tedy nástup do vězení. Vymáhání dluhů exekutorem je tak momentálně poslední pákou na již souzené případy.

Zuzana Vlčková, Martin Hromádka, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme