Amnestie nebude, rozhodl prezident Klaus

Naděje odsouzených na prezidentskou amnestii padly. Václav Klaus totiž rozhodl, že žádné hromadné rušení trestů u příležitosti jeho zvolení do funkce nebude. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský jeho rozhodnutí ocenil. Nový prezident už před svým zvolením několikrát prohlásil, že amnestiemi bude šetřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení

vězení | Foto: Vězeňská služba ČR

"Pan prezident se nyní rozhodl, že nevyužije svého ústavního práva udělit amnestii, i když amnestii jako institut sám o sobě považuje za důležitý a správný, ale v tuto chvíli nikoli za adekvátní," vysvětluje prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Rozhodnutí hlavy státu ocenil ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Podle něj nemělo cenu propouštět z vězení ani ty, kteří byli odsouzeni za nedbalostní trestné činy. "Kdyby se (amnestie) měla vztahovat jen na ty, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody za nedbalostní trestné činy, a ještě neusmrtili člověka, tak by šlo asi o 18 lidí v celé republice, a to by zcela devalvovalo význam amnestie."

Ani samotní odsouzení podle Vězeňské služby s žádným velkým propouštěním nepočítali. "Rozhodně jsme nezaznamenali žádné negativní projevy, já myslím, že už dávno se vězni - nejen v naší věznici - smířili s tím stavem, který je," říká například ředitel vinařické věznice Bohdan Vrba.

S rozhodnutím Václava Klause nesouhlasí předseda Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun John Bok. "Má k tomu asi své důvody, ale není to moc hezký začátek, protože si myslím, že velkodušnost prezidenta je v civilizované společnosti velmi, velmi potřebná."

Amnestii prezident vyhlašuje tradičně po svém zvolení nebo při významných výročích státu. Podle Tomáše Klvani se jí ani Václav Klaus úplně do budoucna nezříká. "Bude o ní v budoucnosti někdy uvažovat, ujistí-li se, že by tím nesnížil výlučnost této instituce."

Klausův předchůdce Václav Havel vyhlásil po svém zvolení amnestii třikrát. Při první a zároveň největší amnestii z 1. ledna 1990 bylo propuštěno více než 15 000 lidí.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme