Amnestie se může týkat i obžalovaných v kauze zkrachovalé Moravia banky

Amnestie prezidenta zřejmě zastaví i stíhání skupiny obžalovaných v kauze zkrachovalé Moravia banky. Obvinění čelí už 12 let a stále si nevyslechli pravomocný rozsudek. Amnestie se přitom týká kauz, které se táhnou déle než osm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud znovu projednává krach Moravia banky. Druhý zleva je někdejší předseda dozorčí rady Jiří Baron

Soud znovu projednává krach Moravia banky. Druhý zleva je někdejší předseda dozorčí rady Jiří Baron | Zdroj: ČTK

Rozsáhlý spis je teď u vrchního soudu v Olomouci. Ostravský soudce Karel Gill Radiožurnálu řekl, že až se písemnosti vrátí, bude se věcí okamžitě zabývat.

„Rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii by se takzvané kauzy Moravia banky dotknout mohlo, tedy aplikace amnestijního rozhodnutí v úvahu připadá,“ uvedl Gill s tím, že rozhodnout chce zhruba do měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amnestie by se mohla týkat i obžalovaných v kauze Moravia banky. Podrobnosti zjišťovala reportérka Andrea Čánová

Advokát jednoho z obžalovaných Mario Hanák potvrdil, že už vše řešil se svým klientem.

„Případ je skutečně vleklý i na české poměry a je třeba si uvědomit, že ti lidé do té doby neměli konflikt se zákonem, takže to byl dost citelný zásah do jejich osobní sféry, rodinné sféry a podobně,“ podotkl Hanák.

Početná skupina manažerů, bankéřů i právníků, která měla složitými finančními machinacemi připravit banku o více než miliardu korun, čelí obžalobě 12 let.

Moravia Banka v roce 1999 vedla 118 tisíc účtů, vkladatelé jí svěřili více než devět miliard korun. Poté, co ztratila povolení k bankovní činnosti, dostali klienti od státu 90 procent svých vkladů, maximálně ale milion korun. Bez odškodnění zůstali majitelé devizových účtů, které ze zákona nepodléhají pojištění vkladů.

Sám soudce už přitom stíhání některých obžalovaných zastavil, protože podle nového trestního zákona byly některé skutky právě kvůli délce řízení promlčené.

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Brány věznic by podle předběžného odhadu ministerstva spravedlnosti mohlo opustit 6876 lidí.

Trestu nejspíš uniknou i manažeři dalšího zkrachovalého peněžního ústavu, Union banky. Rozsudek nad pěticí bývalých členů představenstva měl soud vynést 22. ledna, trestní stíhání ale trvá už více než osm let, a tak se manažeři případnému potrestání vyhnou.

Počet amnestovaných odhaduje šéf vězeňské služby na 6876

Číst článek

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme