Amnestií se bude možná zabývat NSZ. Má prověřit, zda Nečasův podpis není trestný čin

Nejvyšší státní zastupitelství se možná bude zabývat novoroční amnestií Václava Klause. Předseda Senátu Milan Štěch a předseda ústavněprávního výboru horní komory Miroslav Antl zaslali dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi s žádostí, aby prozkoumal, jestli se premiér Petr Nečas podpisem Klausovy amnestie nedopustil trestného činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zastupitelství | Foto: Zuzana Kopuletá

Podle Milana Štěcha a Miroslava Antla by mohl být premiér Nečas podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby, protože Klausovo amnestijní rozhodnutí podepsal bez toho, že by je předtím předložil vládě k projednání, ačkoli právě vláda nese podle ústavy za amnestijní rozhodnutí odpovědnost.

Premiér Nečas svůj podpis už dříve hájil. Podle něj jde o ústavní zvyklost, připomněl, že kabinet postupoval stejně jako v předchozích amnestiích v roce 1993 a 1998.

„Pokud předseda vlády shledá to, že toto rozhodnutí prezidenta není v rozporu s ústavou a právním pořádkem, že je vykonatelné a že neobsahuje zjevný nelegitimní exces, je jeho povinností podepsat, respektive nemůže nepodepsat,“ řekl v lednu Nečas.

Senátoři už minulé pondělí schválili ústavní žalobu na bývalého prezidenta Václava Klause, ve které mu mimo jiné vytýkají i novoroční amnestii. Ústavní soud zatím o žalobě nerozhodl. Soudci na prvním jednání diskutovali hlavně o tom, jestli řízení může pokračovat i po skončení jeho funkčního období. Nakonec nerozhodli, o ničem nehlasovali a veřejné jednání zatím nesvolali.

Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme