Amnestovaní opouštějí věznice, celkem má vyjít na svobodu 7416 lidí

První odsouzení se už dostali na svobodu na základě prezidentské amnestie. Celkem se má propouštění podle nového odhadu ministerstva spravedlnosti týkat 7416 lidí, číslo se může v další dnech ještě změnit. Na ministerstvu vznikla pracovní skupina Amnestie, která postup justičních složek koordinuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První amnestovaní vězni opouštějí také věznici v Praze na Pankráci

První amnestovaní vězni opouštějí také věznici v Praze na Pankráci | Zdroj: ČTK

Soudci a státní zástupci rozhodují o každém konkrétním trestanci přímo v areálech věznic.

Například předseda pražského městského soudu Jan Sváček řekl, že soudci udělají vše pro to, aby rozhodnutí, že se na případ amnestie vztahuje, bylo vydáno ještě dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu prezidentské amnestie se věnovaly Ozvěny dne s poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem, advokátem Josefem Lžičařem a komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem

V takovém případě by měli být všichni amnestovaní vězni ihned propuštěni. Už teď je ale jasné, že se to nestihne.

„Právo na to nepochybně mají, ale je to otázka technických možností,“ podotkl Sváček.

Propouštěcí procedura totiž zabere určitý čas. Kapacitně jsou káznice schopné propustit řádově desítky lidí za den, z některých ale mají odejít stovky trestanců.

Amnestie se může týkat i obžalovaných v kauze zkrachovalé Moravia banky

Číst článek

Rekordní počet 446 lidí opustí brány věznice v Kynšperku, ve stovkách počítají propuštěné také v Heřmanicích, Jiřicích, Horním Slavkově nebo v Pardubicích.

Naopak nejméně se amnestie dotkne odsouzených v nejtěžší káznici v zemi v Mírově. Tam se na svobodu dostane jen 17 lidí.

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. K tomuto kroku přistoupil poprvé za svá dvě prezidentská období.

Klausova amnestie osvobodí i obžalované z řady známých kauz

Číst článek

Podle stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce měla být amnestie mnohem užší. Nelíbí se mu hlavně zastavení trestního stíhání v případech, které se vlečou několik let a mají kořeny v tunelování v 90. letech.

„Vycházíme z toho, že v 90. letech předběhli ekonomové právníky. Jsem přesvědčen, že není možné rozložit systém fungování justice, rozložit policii a pak říct, že to trvá dlouho, tak jim promineme. Tohle je na amnestii to nejhorší,“ míní Tejc.

Předpokládaný počet propouštěných osob na amnestii | Foto: ČTK

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme