Amnesty International: Česko dodávalo ve velkém zbraně do Libye

Velké množství zbraní prodávaly do zemí severní Afriky a Blízkého východu Spojené státy, Rusko, ale i několik evropských států včetně České republiky. Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International byly některé z těchto zbraní použity k potlačení letošních lidových nepokojů v zemích s autoritativním režimem. Amnesty International označilo dodávku zbraní za krátkozraký počin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se zbraněmi

Libyjští povstalci se zbraněmi | Foto: Bela Szandelszky | Zdroj: ČTK

„Překvapuje mě tvrzení Amnesty International, že jsme se nějakým významným způsobem podíleli na exportu vojenského materiálu – říkám schválně vojenského materiálu, protože ne každý vojenský materiál jsou zbraně – do zemí severní Afriky, protože když se podívám na statistiku roku 2010, tak tam máme pouze dvě země, Alžír a Tunisko,“ odmítá závěry Amnesty International prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Navíc se prý jednalo o zanedbatelné položky, které nemohly situaci v konkrétních zemích ovlivnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek komentuje závěry organizace Amnesty International

Amnesty International pracovala s daty od roku 2005. Z dokumentu vyplývá, že Česká republika patřila v uplynulých 5 letech k hlavním dodavatelům zbraní do Libye nebo Jemenu a s dodávkami přestala až během letošního roku.

Mělo se jednat například o ozbrojená vozidla za téměř 2 miliony eur nebo o toxické chemikálie za 421 tisíc eur.

„Rok 2010 se zásadně neliší od předchozích roků. Byly to náhradní díly na leteckou techniku, najdeme tam třeba i díly k zařízením, pomocí nichž se dá vojenský materiál vyrábět, ale nenajdeme tam víceméně nic, co by bylo třeba v kategorii zbraní nad ráži 100 mm,“ nesouhlasí Hynek.

Ministerstvo prověřuje zájemce o koupi zbraní

Do Libye podle něj například Česká republika za poslední tři roky téměř nic nevyvezla, zatímco Velká Británie, Francie nebo Itálie se na dovozu podílely významně.

Upřesňuje také, že český export zbraní tvoří jen zhruba 3 % celkového objemu dodávaného vojenského materiálu.

Způsob dodávání vojenské techniky do problémových zemí se navíc změnil poté, co v nich došlo k nepokojům. „V České republice je absolutně na prvním místě geopolitický pohled,“ potvrzuje Hynek.

Dodává, že okolní země – například členové západní části Evropské unie nebo Spojené státy – mnohdy do těchto zemí dodávají vojenský materiál nadále.

Před uzavřením konkrétních obchodů je podle Hynka brán ohled na to, komu je vojenský materiál poskytován. Věrohodnost konečného uživatele totiž posuzuje ministerstvo zahraničí a ono také vydává povolení.

Ondřej Černý, Kristina Winklerová, Radka Holasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme