Amnesty International opět kritizuje Česko
Ve vztahu k Romům máme pořád rezervy - ve své Výroční zprávě o dodržování lidských práv na to upozorňuje mezinárodní organizace Amnesty International. Problémy si uvědomuje i česká vláda, která chce v budoucnu podniknout další kroky k začleňování Romů do společnosti. Na integraci chce stát v budoucnu spolupracovat i s dalšími zeměmi, které jsou zapojeny do mezinárodního projektu. Česko se také opět stalo terčem kritiky za klecová lůžka v ústavech sociální péče.
Nový dokument Amnesty International například kritizuje chování policie k romské menšině. Mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová s tím ale nesouhlasí. Zdůrazňuje, že v loňském roce policie řešila pouze 8 stížností na chování svých zaměstnanců vůči Romům, a všechny vyhodnotila jako neoprávněné.
Podle Kosinové se v posledních letech přístup policistů změnil i díky různým vzdělávacím programům, které policistům pomohou orientovat se v celé problematice. "Policisté musí pochopit mentalitu Romů, jejich způsob života, snažit se do sebe dostat toleranci, které je v České republice málo," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Kosinová.
Romské děti jsou podle Amnesty International umisťovány do zvláštních škol
Amnesty International kromě diskriminace ze strany policie kritizuje i neúměrně časté zařazování romských dětí do zvláštních škol. Tato vzdělávací zařízení ale mají být podle nového zákona do dvou let přeměněna na standardní nebo speciální základní školy. Jak ale podotkla ředitelka občanského sdružení Athinganoi Gabriela Hrabáňová, situaci ve vzdělávání Romů to zřejmě úplně nevyřeší:
"Zavedený systém zůstane stejný i přesto, že se změní tabulka na budově školy. Naším hlavním cílem je, aby Romové i v těchto bývalých zvláštních školách dosáhli plnohodnotného vzdělání a mohli pokračovat v dalším vzdělání."
Podle náměstka ministra spravedlnosti a koordinátora projektu Integrace Iva Hartmanna se s tím vláda snaží už několik let něco udělat. Hartmann tvrdí, že nejefektivnější cestou, jak eliminovat to, aby Romové navštěvovali zvláštní základní školy, jsou přípravné třídy a přípravné ročníky. "Tam romské děti získávají základní dovednosti a znalosti, které pak mohou uplatnit srovnatelně se svými spolužáky z majoritní společnosti."
Diskriminace Romů není jen v Česku
Za nedostatky ve vztahu k romské menšině kritizuje Amnesty International naši zemi pravidelně. Nejsme však jediní, jak potvrzuje mluvčí organizace v Česku Eva Dobrovolná: "Problematika diskriminace Romů není v žádném případě problémem pouze postkomunistických zemí, ale vyskytuje se prakticky v celé Evropě."
Kroky ke zlepšení situace hodlá učinit i česká vláda. V budoucnu chce pomoci Romům s dalším začleňováním do společnosti, a to i s několika dalšími zeměmi.
Amnesty International opět kritizuje klecová lůžka v ústavech
Diskriminace Romů však není jedinou oblastí, kterou text kritizuje. Všímá si totiž i toho, že v loňském roce byla opět využívána klecová lůžka k držení dospělých i dětských pacientů v psychiatrických léčebnách a ústavech sociální péče. Amnesty International tento postup považuje za degradující a nelidský.
Výroční zprávu v češtině najdete na serveru Amnesty International.
Dokument Amnesty International nešetří ani USA
Celá zpráva organizace Amnesty International, která sídlí v Londýně, má tři sta stran a shrnuje situaci ve 149 zemích světa. Autoři například obviňují americkou vládu z porušování lidských práv postojem k mučení lidí a zacházením se zajatci.
Zpráva uvádí: "Válka proti teroru je zjevně účinnější v porušování zásad lidských práv, než v postupu proti mezinárodnímu terorismu." Část násilí v Iráku lze přičíst ozbrojeným skupinám, avšak autoři viní také koaliční síly vedené Spojenými státy z nezákonného zabíjení, mučení a dalších přečinů.
Ekonomická, sociální a kulturní práva okrajových společností jsou podle dokumentu téměř úplně ignorována. Autoři také zaznamenávají obavy ze špatného zacházením ruských vojáků s čečenským obyvatelstvem a z lhostejnosti vůči násilí proti ženám.