Ampule s nápisem yperit byla prázdná

Bojový plyn yperit mohla obsahovat kovová nádoba, kterou našla policie v pondělí večer v telefonní budce blízko vlakového a autobusového nádraží v Luhačovicích na Zlínsku. Schránka byla přímo označená nápisem yperit. Policie proto ihned vyklidila celý prostor. Obal byl ale prázdný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádoby s yperitem | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Experti ale nakonec žádnou nebezpečnou látku nenašli, jak potvrdil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. "Po zajištění a převezení nádoby do laboratoře byla otevřena. Nutno konstatovat, že nádoba byla skutečně originální. Uvnitř nádoby ale nebylo nic, byla prázdná. "

Případem se dál zabývá policie. "Vzhledem k tomu, že je to velmi nebezpečná chemická látka, kdy se velmi podrobně sleduje její pohyb, je teď věcí policie a dalšího šetření, aby zjistili, kde se pohybovala, komu připadla do rukou , případně jaký byl její osud už v minulosti, jakým způsobem se ta ampule dostala do blízkosti vlakového nádraží v Luhačovicích."

Yperit, neboli hořčičný plyn, je označován jako chemická zbraň. Je to kapalina nažloutlé až tmavohnědé barvy, se zápachem po česneku a hořčici. Proniká dřevem, kůží, tkaninami a působí v kapalném i plynném stavu. Obvykle není smrtelný, ale na pokožce vytváří puchýře a způsobuje dýchací problémy.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme