Ampule s nápisem yperit byla prázdná

Bojový plyn yperit mohla obsahovat kovová nádoba, kterou našla policie v pondělí večer v telefonní budce blízko vlakového a autobusového nádraží v Luhačovicích na Zlínsku. Schránka byla přímo označená nápisem yperit. Policie proto ihned vyklidila celý prostor. Obal byl ale prázdný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádoby s yperitem

nádoby s yperitem | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Experti ale nakonec žádnou nebezpečnou látku nenašli, jak potvrdil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. "Po zajištění a převezení nádoby do laboratoře byla otevřena. Nutno konstatovat, že nádoba byla skutečně originální. Uvnitř nádoby ale nebylo nic, byla prázdná. "

Případem se dál zabývá policie. "Vzhledem k tomu, že je to velmi nebezpečná chemická látka, kdy se velmi podrobně sleduje její pohyb, je teď věcí policie a dalšího šetření, aby zjistili, kde se pohybovala, komu připadla do rukou , případně jaký byl její osud už v minulosti, jakým způsobem se ta ampule dostala do blízkosti vlakového nádraží v Luhačovicích."

Yperit, neboli hořčičný plyn, je označován jako chemická zbraň. Je to kapalina nažloutlé až tmavohnědé barvy, se zápachem po česneku a hořčici. Proniká dřevem, kůží, tkaninami a působí v kapalném i plynném stavu. Obvykle není smrtelný, ale na pokožce vytváří puchýře a způsobuje dýchací problémy.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme