Analýza má ukázat, zda se Česko obejde bez hnědého uhlí za limity

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na vlastní analýze, která má ukázat, jestli se Česko obejde bez zásob hnědého uhlí u Litvínova. Hotová má být za několik týdnů. Zpráva například ukáže, jak rychle poroste cena energie, pokud vláda v budoucnu těžební limity neprolomí. Pokud ano, obce Horní Jiřetín a Černice budou další, které kvůli těžbě zmizí ze světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí.

Povrchová těžba uhlí. | Foto: Tomáš Adamec

„V žádném případě nesouhlasím s prolomením limitů. Podívejte se na krajinu okolo, to je k pláči,“ říká rodačka ze starého Mostu, který v 70. a 80. letech úplně zmizel právě kvůli těžbě uhlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analýza má ukázat, zda se Česko obejde bez hnědého uhlí za limity. Více redaktorka Lucie Husárová

Stojí na straně obyvatel Horního Jiřetína a Černic, kteří zbourání obce nechtějí připustit. Část z nich je ale ochotná se s těžaři dohodnout, prodat své domy a přestěhovat se jinam.

Těžební limity schválila vláda v roce 1991. Teď se znovu mluví o jejich možném prolomení.

„Samozřejmě, že my nyní nepostupujeme jen jedním směrem, to znamená, že bychom zvažovali použití pouze uhlí za limity. My chceme také prověřit variantu, zda bychom se obešli úplně bez uhlí za limity. Na druhé straně musí také fungovat to, že energie bude v budoucnu nejen ekologická, ale zároveň cenově dostupná,“ shrnuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Podle těžařů je nutné limity prolomit, protože stávající zásoby uhlí dochází a teplárny hrozí nedostatkem tepla pro miliony domácností.

veselovsky-Litvinov_promo-portal-5.jpg

Někteří analytici ale tvrdí, že prolamování limitů nutné není. Vláda by podle nich měla přimět těžaře, aby uhlí mířilo do českých tepláren a méně se prodávala energie do zahraničí.

„I když uhlí je dostatek, tak je potřeba, aby stát jako regulátor dohlédnul na to, aby uhlí opravdu bylo dodáno. Další cesta k úspoře je skrze teplárny přes spalování biomasy, tam můžeme ušetřit další až milion a půl tuny hnědého uhlí,“ dodává Karel Tecner z Institutu energetických informací. Variantou je podle analytiků také zemní plyn.

O těžebních limitech se dnes bude debatovat ve speciálu Martina Veselovského v Litvínově. Přímý přenos začíná na Radiožurnálu v 17 hodin, videopřenos můžete sledovat na webu zpravy.rozhlas.cz.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme