Analýza potvrdila antibiotika u dalších šarží medu společnosti Včelpo

Dalších devatenáct šarží medu od společnosti Včelpo obsahovalo antibiotika. Potvrdil to konečný rozbor v laboratořích Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Závadné výrobky už inspekce nechala stáhnout z prodeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dědečkův med Med květový lesní společnosti Včelpo | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

K závadným šaržím Dědečkova květového medu a Květového medu se dnes přidalo dalších devatenáct. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva:

„Spotřebitelé by měli zkonfrontovat med, který mají doma, s informacemi, které jsou zveřejněny na stránkách SZPI. A pokud se jedná o stejný typ medu, stejnou šarži, tak rozhodně doporučujeme tento med nekonzumovat.“

Zbytky závadných látek byly jak ve vzorcích medu, který byl deklarován jako vyrobený z medů zahraničních, tak i u těch, které měly být podle etikety výhradně od českých včelařů. Jedná se o medy v balení 900 a 450 gramů, a jde jak o med květový, tak o med květový lesní, lipový a další.

Výrobce se k nálezu antibiotik zatím nevyjádřil. Nereagoval ani před týdnem, když se objevily první závady, ani v pondělí, když Český svaz včelařů, který vlastní Včelpo, odvolal dozorčí radu podniku. A k situaci se nevyjadřuje ani svaz.

V medu byla nalezena antibiotika, která se v Evropské unii nesmí používat k léčení včel. Používají se v boji proti včelímu moru nebo včelí hnilobě. Jednalo se konkrétně o zbytky sulfadimidinu, sulfathiazolu, streptomycinu a chloramfenikolu. A to v množství, které lidské zdraví vážně neohrožuje.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme