Volby 2013. Cedule upozorňující na volební místnost v Základní škole Brigádníků v pražských Strašnicích.

Analýza volebních kandidátek: lídrem je nejčastěji inženýr, padesátník

Jan Boček |

Čtěte dále

Analýza volebních kandidátek ukazuje, jak moc se elita stran míjí se svými voliči.

Analýzy kandidátek od počátku devadesátých let do letošních parlamentních voleb odhalily řadu univerzálních trendů: žen na kandidátkách volby od voleb mírně přibývá; výrazně víc jich je na kandidátkách levicových než pravicových stran; průměrný věk kandidátů pomalu roste; nejmladší bývají piráti, zelení a svobodní, nejstarší komunisti; mezi vysokoškolsky vzdělanými převažují inženýři; lékařů na kandidátkách – navzdory předpokladům, že vyhrávají volby – mnoho nebývá; právníků taky ne; doktoři politických věd (stranický titul zasloužilých komunistů z „vokovické Sorbonny“) prakticky vymizeli.

Kandidátky do říjnových parlamentních voleb, které Český statistický úřad zveřejnil minulý týden, nejsou výjimečné. Stejné trendy platí i tentokrát. Pro naplnění kandidátek letos stačí v nasadit 343 kandidátů – v nejmenším Karlovarském kraji má plná kandidátka 14 lidí, v Praze a Moravskoslezském kraji je to 36 lidí. Proto také volby více vypovídají o stranické elitě a koncentrují se v nich některé negativní jevy: například ještě větší dominance mužů než ve volbách do obecních zastupitelstev nebo Evropského parlamentu.

Na čele kandidátek a na pozicích, kde je reálná šance získat poslanecký mandát, je pak přesila mužů ještě vyšší, stejně jako věkový průměr a podíl inženýrů. Následující grafy srovnávají charakteristiky lídrů kandidátek s vlastnostmi kandidátů na 2. až 5. místě (kde je vysoká pravděpodobnost získat mandát), na 6. až 10. místě (u parlamentních stran je stále slušná šance, hlavně v lidnatých krajích) a u kandidátů převážně do počtu.

Graf pro přehlednost ukazuje pouze věkovou strukturu lídrů kandidátek a pro srovnání věkovou strukturu české populace. Dalších skupiny kandidátů si můžete zobrazit kliknutím na do legendy grafu.

Oproti české populaci je na kandidátkách více lidí ve věku 36 až 65 roků, naopak ostatní skupiny jsou podreprezentovány. Průměrný věk kandidátů na prvních místech je 49 let. Směrem k nižším místům kandidátky se věková struktura víc podobá věkové struktuře populace.

V celé populaci je 50,9 procenta žen, převažují zejména ve vyšších věkových kategoriích.

Pro snadné srovnání konkrétního titulu mezi skupinami můžete tituly zapínat a vypínat kliknutím do legendy.

Zatímco nadcházející parlamentní volby vypovídají o elitě stran, komunální volby v příštím roce prověří, jak zdravá je členská základna. Dohromady v nich obvykle kandiduje kolem dvou set tisíc lidí, takže si strany musejí sáhnout hluboko do rezerv. Právě v komunálních volbách se naplno projevuje síla i problém Komunistické strany se stárnoucími členy. Přestože patří spolu s lidovci mezi dvě nejlidnatější strany, každé komunální volby zmizí z přibližně dvou stovek (deseti procent) obcí, kde ještě v minulých volbách dokázali postavit kandidátku.

Jan Boček