Analýzu použití zajišťovacích příkazů dostane vláda ještě před volbami. Zabývat se bude i firmou FAU

Do říjnových voleb bude mít vláda na stole analýzu zajišťovacích příkazů, na které si stěžují některé firmy. Po schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Daňová správa je v poslední době terčem kritiky, že zajišťovací příkazy zneužívá a likviduje i poctivé podnikatele. S tím šéf resortu Pilný nesouhlasí. Prostor pro změny ale podle něho zůstává. 

FAU žádá po finanční správě 92 milionů korun z exekuce

Číst článek

„Jsem ochoten udělat nějakou metodiku, nebo dokonce i změnu legislativy, když by docházelo k příliš excesivnímu využívání daňových nástrojů. Ale jsou na místě a je to vidět i na výběru daní a nemůžeme dělat z daňové správy obecně viníky nějaké šikany podnikatelů. To je nesmysl. Čísla to neukazují, ale to neznamená, že se tam nedají udělat nějaká opatření,“ řekl podle Radiožurnálu Pilný.

Součástí analýzy bude taky informace o kauze FAU. Ministři by na základě toho měli zhodnotit, jestli daňová správa používá příkazy jen v případech, kdy je to opravdu nutné, vysvětluje Sobotka.

„V jakém rozsahu byly zajišťovací příkazy používány a zdali je dobře nastavena metodika daňové správy, pokud jde o používání tohoto institutu. Tohle je velmi radikální a razantní institut, který má daňová správa k dispozici, a musím říct, že i mně osobně záleží na tom, aby byl skutečně používán pouze v případech, kdy to je velmi jasně odůvodněné,“ popsal Sobotka.

Kontrola na objednávku? Do týdne ukážeme, že náš postup vůči FAU byl správný, tvrdí finanční správa

Číst článek

Opavskou firmu FAU se podle některých informací snažila finanční správa účelově zlikvidovat. Existuje podezření, že správa jednala na pokyn exministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten to popírá stejně jako vedení daňové správy.

Kvůli zajišťovacímu příkazu finanční správy skončila nedávno v insolvenci i tiskárna Europrint. Podle vedení společnosti bylo jednání správy neoprávněné.

Do voleb by měla vláda dostat zprávu o tom, jak daňová správa kontroluje takzvané korunové dluhopisy.

Viktorie Hošková, Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme